يادداشتهاى يك كوهنورد

درد گنگ

توی تاکسی  وقتی sms حامد رو داشتم  می خوندم به اسم مقبل که رسیدم دوست نداشتم بقیه اش رو بخونم. شنیده بودم که چند روزی است که بعد از اون حادثه توی بیمارستان بستریه و حالش خوب نیست.  

ادامه پیغام رو بادلهره خواندم (( مقبل هنرپژوه پیش همطنابش ، محمد ، رفت ))...  

 وای که دست سرنوشت  چه بازی عجیبی داره . چه کسی فکر می کرد چند سال بعداز اون اتفاقی که برای محمد اوراز وهمطنابش ، مقبل،   توی گاشربروم افتاد و محمد عزیز از میان ما رفت حالا نوبت مقبل باشد.

مقبل دوست من نبود و باهم ارتباطی نداشتیم اما ازشنیدن خبر فوتش خیلی ناراحت شدم.اون هم یه جوونی بود مثل همه ما ، عاشق طبیعت وکوه و دنیایی از آرزوهای کوچک و بزرگ . خانواده ای که دوستش داشته باشند و امید زندگیشون باشه و ...

 

اولین بار مقبل رو  زمستون سال پیش توی پناهگاه شیر پلا دیدم. توی برنامه انتخابی تیم هیمالیانوردی . جوانی ورزیده ، قد بلند ، آروم ومودب که خیلی صمیمانه و متواضعانه با ما خوش وبش کرد.چقدر مسلط برف کوبی می کرد واز بچه های تیم فیلم برداری می کرد.  

گذشته ها مثل فیلمی از جلوی چشمم رد می شه . هیچ گاه بی تابی های برادر یوسف مرزبانی را پای دیواره علم کوه فراموش نمی کنم زمانی که اون سنگ عظیم روی یوسف افتاد و وی را برای همیشه در دل یخچال های علم چال دفن کرد و چند سال بعد خود برادر یوسف توی کول جنون دچار بهمن شد و از میان ما رفت.

از شیشه ماشین بیرون رو نگاه می کنم. پر هیاهو ،آشفته و درهم ریخته . تاب دیدن این شلوغی رو ندارم .سرم رو به صندلی تکیه می دهم و چشامو می بندم .  

 خدا رحمتش  کنه و به خانواده اش صبر دهد.

 

نمی دانم چه می خواهم بگویم  

زبانم در دهان باز ،بسته است 

در تنگ قفس باز است وافسوس  

که بال مرغ آوازم شکسته است  

چو روح خوابگردی مات ومدهوش  

که بی سامان به ره افتد شبانگاه    

درون سینه ام دردی است خونبار  

که همچون گریه می گیرد گلویم  

غمی آشفته ،دردی گریه آلود  

نمی دانم چه می خواهم بگویم  

نمی دانم چه می خواهم بگویم...


دریاچه ها و آبگیر های کوهستانی ایران – برکه کمانکوه

  

درمیان سلسله کوههای ایران ، دریاچه های کوهستانی بسیار مرتفع و دیدنی وجود دارند. اکثر قریب به اتفاق اینگونه دریاچه ها از طریق سرچشمه های زیر زمینی و یا ذوب برفهای سنگین زمستانه در بهار و برخی نیز توسط واریز آب جویباران و رودخانه های فرعی کوچک به وجود می آیند. از دریاچه های شناخته شده که بگذریم صدها برکه و آبگیربزرگ وکوچک فصلی ودائم در کوهستانهای ایران وجود دارند.

   در این سلسله گزارشهای که از این بعد در وبلاگم قرار خواهم داد سعی می کنم برخی از زیباترین دریاچه ها کوهستانی را به همراه عکس ، معرفی کنم و مسیر های دسترسی به آنها را شرح دهم. امیدوارم علاقمندان به طبیعت ضمن استفاده از این دریاچه ها ، به حفظ پاکیزگی ومحیط بکر آنها کمک بنمایند.

بخش اول : برکه کمانکوه

  برکه کمانکوه در جبهه شمالی قله های یخچال ، سرماهو ، کمانکوه قرار دارد. در قسمت شمالی این سه قله و در پای برفچال های عظیم آنها ، یک منطقه مسطح و کاسه مانندی وجود دارد که با آب شدن برفهای این برفچالها درفصل بهار و تابستان ، یک برکه زیبا به وسعت تقریبی 200متر مربع به وجود می آید.

 آب این برکه ، آبشخور حیوانات وحشی دره حفاظت شده منطقه وانگه رود می باشد. اما برای شرب مناسب نمی باشد.

در جهت شمالی این برکه ، آزاد کوه با شکوه تمام خود نمایی می کند . انعکاس تصویر آزاد کوه بر روی آب این دریاچه تصاویر زیبایی را خلق می کند.

 

در جهت جنوب نیز قله های بالای 4000 متری یخچال ، سرماهو و کمانکوه قرار دارد. گاهی اوقات مه غلیظی که از سمت دره های نسن ، ناحیه و کلاک بالا به سمت دریاچه بالا می آیند ، زیباییهای منطقه را دو چندان می سازند.  

مسیر دسترسی به برکه  از سمت دره وارنگه رود ؛

 از روستای وارنگه رود در کنار رودخانه ودر جهت شمال شرقی خارج شده و بعد از پیمایش کوتاهی در راه پاکوب دره به پل روی رودخانه می رسیم . از این پل به بعد مسیر پاکوب دره به ضلع شمالی رودخانه امتداد می یابد. دره وارنگه رود در فاصله کوتاهی بعد از پل رودخانه دارای اولین انشعاب به سوی شمال می باشد. بعد از عبور از مقابل اولین دره منشعب به سوی شمال به دومین دره جدا شده از دره وارنگه رود در امتداد شمال می رسیم ، درابتدای ورودی این دره ( شیر کمر ) تعدادی درخت و چند گوسفند سرای بزرگ واقع شده است . وارد دره شده و در جهت پاکوب آن رو به شمال ادامه مسیر می دهیم ، در ارتفاع انتهای دره به سمت شرق تغییر جهت داده بعد از پیمایش کوتاهی بر فراز دشت سوتک قرار می گیریم. کمپ محیط بانی دراین دشت واقع شده است . کنار محیط بانی آب مناسبی از چشمه بالا دست موجود می باشد

از این قسمت به بعد با ارتفاع گرفتن در جهت شمال شرقی  به یک گردنه می رسیم . ادامه مسیر پاکوب که به صورت کمر بر می باشد  ما را به گردنه سوتک می رساند . مسیر پاکوب سمت راست را ادامه می دهیم و قله سوتک کوچک ( سوتک خاکی ) را صعود می کنیم. مسیر با یک شیب ملایم به سمت شرق  ادامه پیدا می کند. کمی بعد در منطقه مسطح جبهه ی شمالی قله های سرماهو و کمانکوه و یخچال می باشیم. زیبایی و شکوه برکه ، همه ما را مسحور خود ساخته است.

فاصله زمانی از ابتدای دره تا برکه حدود 4 ساعت می باشد. بعد از یک شب مانی کنار دریاچه ،  صعود قله های خط الراس کمانکوه ، برنامه مان را تکمیل می سازد.

عکسها از محمد 

منابع : 

 1-  آشنایی با مسیر های صعود کمانکوه ، اکبر هاشمی نژاد ، فصلنامه کوه شماره 47

2-  آشنایی با دریاچه های کوهستانی ، کوهنوردی در ایران ، علی مقیم