يادداشتهاى يك كوهنورد

عشقبازی به همین آسانیست

عشقبازی به همین آسانیست

که گلی با چشمی

بلبلی با گوشی

رنگ زیبای خزان با روحی

کار همواره باران با دشت

برف با قله کوه

رود با ریشه بید

باد با شاخه و برگ

ابر عابر با ماه

چشمه ای با آهو

برکه ای با مهتاب

و نسیمی با زلف

دو کبوتر با هم

و شب و روز و طبیعت با ما

عشقبازی به همین آسانیست

شاعری با کلمات شیرین

دست آرام و نوازش بخش بر روی سری

پرسشی از اشکی

و چراغ شب یلدای کسی با شمعی

و دل آرام و تسلا

و مسیحای کسی یا جمعی

عشقبازی به همین آسانیست

که دلی را بخری

بفروشی مهری

شادمانی را حراج کنی

رنجها را تخفیف دهی

مهربانی را ارزانی عالم بکنی

و بپیچی همه را لای حریر احساس

گره عشق به آنها بزنی

مشتری هایت را با خود ببری تا لبخند

عشقبازی به همین آسانیست

هرکه با پیش سلامی در اول صبح

هرکه با پوزش و پیغامی با رهگذری

هرکه با خواندن شعری کوتاه با لحن خوشی

نمک خنده برچهره در لحظه کار

عرضه سالم کالایی ارزان به همه

لقمه نان گوارایی از راه حلال

و خداحافظی شادی در آخر روز

و نگهداری یک خاطر خوش تا فردا

و رکوعی و سجودی با نیت شکر

شعراززنده یاد مجتبی کاشانی

عکس از محمد ، اکراین ، آیان ماه 88


نسخه ی سودای سر بالایی ها، به یاد عباس جعفری

 از همان  شروع وبلاگ نویسیم  با آزادکوه وعباث عزیز آشنا شدم. آزاد کوه با اون عکسهای باشکوه و اسمهای با احساس وظریفی که آقای جعفری برای عکساشون انتخاب می کردند. چه قلم توانمندی در بیان احساسات پاک و زیباشون داشتند. با اشتیاق می اومدم و مست و ومدهوش این همه زیبایی که در قاب دوربین ونگاه تیزبینانه ایشون به ثبت رسیده بود ، آزاد کوه رو ترک می کردم.

عباث برامون از خاطرات سفراش به دورافتاده ترین مناطق  می گفت. از زندگی مردم فراموش شده  زخمها به دل داشت و چقدر دردمندانه وراحت درددل می کرد.

بیش از دو ماه است که از گم شدن عباث عزیز به هنگام کایاک سواری برروی رودخانه ای در نپال می گذرد. وچقدر این مدت برای دوستداران ایشان برای شنیدن خبری امیدوار کننده ، سخت گذشته است. روز پنجشنبه گذشته دوستان عباث بدور هم جمع شدند ویاد ایشان رو گرامی داشتند.

چندسال  پیش موقع بازدید آزادکوه ، به مطلب زیر به نام نسخه بالای سربالایی برخوردم که بسیار برام دلنشین بود یادمه که توی مطالب آرشیوم ذخیرش کردم. خوندن دوباره این مطلب رو دوباره تقدیم می کنم به تمام دوستان عباث عزیز.

 

راستی می شه هنوز امیدوار بود که آقای جعفری دوباره باعکسها  بی نظیرو مطالب قشنگش  در آزاد کوه ما رو غافلگیر کنند ؟!

 
ماجرای این کتاب دوست داشتنی!

(به عباس محمدی .به پاس قلمش که هنوز برای کوه می نویسد .آنهم دقیق و شیرین)!

خلوت خاموش اتاق و قفسه دوست داشتنی کتاب های قدیمی با بویی آشنا بوی ورق های کاهی زرد .کتاب های قدیمی دوستان قدیم خاموشان بی ادعایی که هر کدامشان چونان معلمی مهربان آموزانده اند وپس ساکت به نظاره نشسته اند.هر آنچه در چنته داشته اند پیش چشم اورده اند و هیچ نخواسته اند جز اینکه تو نیز بخوانی و بدانی بکار ببندی و منتقل کنی .
هر کتاب برای خواننده خویش داستانی دارد غیر آنچه که برای نویسنده اش نیز داستانی دیگر داشته براستی داستان نوشتن یک کتاب از آغاز تا انجام خود داستانی دیگر است که گاه به تعبیر فردوسی بزرگ می تواند پر از آب چشم هم باشد !
در میان این کتاب ها کتاب های قدیمی کوه خود حکایتی دیگر دارند . کتابهایی که انگشت کشان کوچه یار را سراغ می دهند. انگشت اشاره این معلمان خاموش بلندی ها را نشانه می گیرد و تو از رد نشان انگشت به کوهی به قله ای به راهی و روشی می رسی و اینچنین معاشقه آغاز می شود و بازی دیو و دلبرانه کوه آغاز می گردد . آن دیو سیاه یا سپید پوش به مدد این دوستان خاموش هییتی دلبرانه به خود می گیرد با خلق و خویش آشنا می شوی راه های آشناییش را می یابی و پا به راهی می گذاری که اول عشق است !

ادامه مطلب ...

ادامه مطلب

RSS یا Feed و مزایای استفاده از آن

این روزها وبگردی  ، با وجود تعداد بیشمار سایتها و وبلاگهای گوناگون و با سرعت بسیارپایین اینترنت در ایران ، بدون استفاده از خوراک خوانها  یا (RSS Reader) ، بسیار طاقت فرسا وبا صرف وقت زیادی همراه است. اگه کاربران با این فناوری کار کنند و مزایاش رو درک کنند ، مطمئنا  RSS  به عنصری جدا ناپذیر از اینترنت براشون  تبدیل می شه .

فرض کنیم که شما به 20 وبلاگ وسایت علاقه مند هستید و مطالب جدید آنها رو دنبال می کنید. راه قدیمی این است که هر روز ، به تک تک این وبلاگها یا سایتها سر بزنید تا ببنید که آیا مطلب جدیدی را به روز کرده اند یا نه ؟ یقینآ برای خواندن آنها سختی زیادی را متحمل میشوید. باید یکی یکی آنها را چک کنید و ممکن است یکی از آنها ازدستتان در برود. در صفحات متعدد مرورگر خودتون گم میشید و در نهایت از رسیدن به هدف اصلی خودتون که خواندن مطالب آن سایتها باشد عاجز میمانید. هر روز باید مدتی را برای باز شدن قالب گرافیکی سایت ها صرف کنید که ارزشی برای شما ندارند و تکراری شده اند ، فقط پهنای باند از دست میدهید،باید تبلیغات سایت ها رو تحمل کنید آن هم با سرعت اینترنت های ایران بسیار کسل کننده است. خوب حالا میخواهید  همه این دردسر ها برای همیشه تموم بشه؟ RSS اینجا به کمک شما میاد.

 RSS مخفف Really Simple Syndication و یا Rich Site Summary است. که یک فرمت بر پایۀ XML برای توزیع و انتشار محتوای سایت های اینترنتی است و بصورت خودکار به روز  میشود. به زبان ساده ، RSS محتویات ساده  متن و تصویر هر وبلاگ یا سایت ، بدون قالب گرافیکی یا تبلیغات وسایر متعلقات  موجود در آنها می باشد. بنابراین مرور مطالب هر سایت ساده تر می شود و می توان از مطالب جدید اضافه شده مطلع شد و به آنها دسترسی داشت.

خوراک خوان ها یا (RSS Reader) برنامه هایی هستند که اطلاعات بدست آمده از این فید ها را به شما نمایش میدهند. همانطور که برای گوش کردن MP3 شما میتوانید از برنامه های مختلفی استفاده کنید. برای Feed یا RSS هم برنامه های زیادی وجود دارد که پیشنهاد من وبسیاری دیگر از کاربران، استفاده   Google Reader می باشد.این برنامه  محصول غول بزرگ اینترنت ، گوگل است. تفاوت آن با سایر خوراک خوانها این است که این برنامه آنلاین است و نیازی به نصب آن بر روی سیستم نیست ومیتوانید با یک حساب  Gmail از آن استفاده کنید.

برای فعال کردن و استفاده از گوگل ریدر، پس از آنکه وارد حساب کاربری Gmail خود شدید، از لینک های بالا که در سمت چپ صفحه قرار گرفته اند روی گزینه Reader کلیک کنید.

در یک پنجره جدید، محیط کاربری Google Reader برای شما باز خواهد شد. در نخستین ورود شما به این محیط، می توانید فیلم آموزشی شیوه استفاده از این امکان را نیز ببینید.

چگونگی اضافه کردن یک آدرس آر اس اس

برای این کار کافی است بر روی دکمه ای که در بالای ستون سمت چپ با عنوان Add a subscription قرار دارد کلیک کنید.

پس از باز شدن کادر کوچک در زیر این دکمه، آدرس آر اس اس مورد نظر خود را در کادر وارد نمائید و دکمه Add را بزنید.

برای اینکه آدرس RSS وبلاگ یا سایتی رو بدانید ، در صفحه اصلی به دنبال آیکونی مانند شکل زیر بگردید :

 

سپس برروی آن کلیک راست  کنید واز قسمت properties آدرس RSS  آنرا را بازدن Ctrl+C   ،کپی کنید ودر قسمت Add a subscription ،درج کنید . (البته در مرورگر فایرفاکس با کلیک بر روی آیکون بر روی گوشه راست نوار آدرس،می توانید صفحه RSS را باز کنید .)

چگونگی دسته بندی RSS های اضافه شده

پس از انجام این کار، لازم است تا برای نظم بیشتر گوگل ریدر خود، آر اس اس وارد شده را دسته بندی نمائید.

برای این کار، از قسمت بالای بخش راست صفحه، روی گزینه Feed setting کلیک کنید و از پنجره باز شده گزینه New folder را انتخاب کنید. 

نام دسته مورد نظر خود را وارد نمائید (به عنوان مثال weblog، news یا ...) و روی ok کلیک کنید تا ضمن ساخت پوشه مورد نظر، وبلاگ یا سایتی که آر اس اس آن را اضافه کرده اید در آن دسته بندی قرار بگیرد.

دیگر تنظیمات

1- برای نمایش مطالب، می توانید فرمت نمایش آن ها را از Expanded (حالت بسط یافته) به صورت List در آورید. این تغییر را می توانید از قسمت سمت راست بالای صفحه (Show) انجام دهید.

2- اگر می خواهید تمام مطالب موجود به حالت "خوانده شده" در آیند، بر روی دکمه Mark all as read کلیک کنید.

3- جهت علامت گذاری مطالب مورد علاقه خود روی گزینه Add a star در پائین مطلب کلیک کنید تا بعدها بتوانید به آن مطلب دسترسی سریع تری داشته باشید.

اشتراک مطالب با دوستان

یکی از مهمترین کاربردهای سرویس Google Reader (که به اختصار Gooder - گودر هم نامیده می شود) امکان اشتراک مطالب با سایر دوستان است.

برای این کار لازم است تا ابتدا بر روی دکمه Start sharing در ستون سمت چپ کلیک کنید. البته لازم است تا در Gtalk خود دوستانی را اضافه کرده باشید، چرا که منظور از اشتراک مطالب، اشتراک با این افراد است.

برای به اشتراک گذاری مطالبی که شما فید آن ها را می خوانید و برای شما جذاب تر هستند و علاقه دارید دوستانتان هم آن ها را ببینند، کافی است تا روی لینک Share از پائین مطلب کلیک کنید. اگر می خواهید توضیحی نیز به همراه مطلبی که قصد به اشتراک گذاری آن را دارید بنویسید، روی گزینه Share with note کلیک کنید.

جستجو

برای دیدن مطالبی که برای دیگران به اشتراک گذاشته اید، آن ها را ستاره دار کرده اید و ...، کافی است تا روی دکمه All items در بالا (کنار دکمه Search) کلیک کرده و گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید و دکمه Search را کلیک نمائید.

 وبلاگ یادداشتهای یک کوهنورد را از طریق فید دنبال کنید.


برای سالروز عقدمون

دلارام مهربونم، سلام

نمی دونی که چقدر دلم گرمه وذوق دارم وقتی که می دونم با اینکه ذهنم از بداخلاقی  های این جماعت آشفته شده، قلبم از زشتیهاشون به درد اومده وجسمم ازاین همه هیاهوی وازدحام خسته شده ، اما کسی هست که در کنارش به آرامش می رسم . دوستی دارم که سنگ صبورمم و خانه ای وزندگی ای دارم که برای رسیدن به آن بی تابم . و تو دل آرام ،  دل بی قرارم هستی .

  امروز یکسال است که از پیوند مون می گذره . ازپیوند وقراری که با هم بستیم که همیشه و تحت هر شرایطی درکنار هم باشیم.  قرارگذاشتیم که درکنار کاروتلاشمون برای زندگی ، فرصتهایی داشته باشیم تا در کنار همدیگه از آب پاک و خنک چشمه ها بنوشیم ، هیجان گذر از صخره ها را با همدیگه تجربه کنیم ، صورتهامون رو بسپاریم به نسیم خنک کوهستان و لذت بودن در اوجها ودیدن مناظر بکر طبیعت رو در کنار هم تجربه کنیم . و چقدر این یکسال با حس کردن تک تک این لحظات  ٰبرای من  شیرین و سریع گذشت .

 

 

و ما بارها وبارها در لحظات خوب زندگیمون ،از خدا خواسته ایم که طعم شیرین زندگی رو به تمام دختر وپسر های دل پاک دنیا بچشونه و حافظ زندگی هاشون باشه .