يادداشتهاى يك كوهنورد

دوچرخه سواری کوهستان( کندلوس ، کجور - رویان) بخش دوم

درقسمت نخست این گزارش ( درپست قبلی ،اینجا) بعد از یک روز رکاب زدن سنگین از ابتدای جاده کجور در جاده چالوس به روستای کندلوس رسیدیم.

کندلوس از دو واژه ((کند)) به معنای بلند ومرتفع و ((لوس)) به معنای دشت می باشد. ( دشت مرتفع به خاطر ارتفاع نسبتا بالای این روستا ) در مقابل چالوس به معنای دشت پایین دست می باشد.

کندلوس یکی از چهارروستای معروف به میخ ساز می باشد. میخ ساز شامل چهار دهکده به نام های پیده ، گیل کلا ،‌میرکلا و کندلوس می باشد. برخی ها علت این نام گذاری را به سفر سال 1292 هجری قمری ناصرالدین شاه به این منطقه می دانند. که در اطراق چند روزه اش دراین منطقه ، شاه ،محلی ها را درحال ساخت اشیائی مانند میخ می بیند و این منطقه را میخ ساز نامیده است.

شهرت کندلوس فقط به خاطرطبیعت زیبا ، سرسبزوکوهستانیش نیست . موزه باارزش کندلوس مجموعه ای شخصی از اشیاء تاریخی است که آقای مهندس علی اصغرجهانگیری از کارآفرینان و از اهالی روستا درطول سالیان عمر خویش ازکندلوس و از روستاهای منطقه کجور جمع آوری کرده است و درسال 1367، ساختمان مجموعه فرهنگی کندلوس را بعد از شش سال کار به  زیبایی وهنرمندی ساخته است . این موزه  هرساله گردشگران زیادی رابه سوی این دیار می کشاند.

اشیاء قدیمی موزه، متعلق به بازه زمانی گسترده ای از پیش  از میلاد مسیح،‌دوران اسلامی و عصر معاصر می باشند. این موضوع قدمت تاریخی این روستا واین منطقه را نشان می دهد.

در سالهای گذشته به همت میراث فرهنگی ،‌بافت این روستا به زیبایی بازسازی شده است. کوچه های اصلی سنگفرش شده و دیواره های خانه ها باخشت گلی پوشانده شده اند. نام های قدیمی  محل های روستا با تابلوهایی بر روی دیوار خانه ها مشخص شده است. سقف شیروانی خانه ها ،‌به سبک خانه های قدیمی مازندرانی ( به نام کله چو) از تخته های چوبی که بدون هیچ پیچ ومیخی روی هم قرار گرفته اند به زیبایی بازسازی شده است.متاسفانه  در برخی نقاط  خانه های بتونی درحال ساخت و وجود تیرهای برق پراکنده ، با بافت سنتی روستا هم خوانی ندارند .

 گشت وگذار در کوچه پس کوچه های این روستا ،‌حس آرامش بخش و خوبی را به انسان می دهد.

جشن (( فردینماشو)) به معنای (( فروردین ماه شد)) جشنی که هم اکنون چند سالی است که درنیمه مرداد ماه درکندلوس برگزار می شود. جشنی با موسیقی سنتی دیارمازندران با سازهای سورنا (‌پسپسی) و دهل که در آن روستاییان با لباسهای محلی دورهم جمع می شوند ودرکوچه های آن مشغول شادی می شوند. خانم های روستا هم آش های محلی می پزند وبین مهمانان توزیع می کنند. کشتی محلی و گرداندن دختر بچه ای با لباس عروسی بر روی اسب در بین محله ها و ریختن گلاب وبرنج برروی وی هم از قسمتهای زیبای این جشن می باشد.( اطلاعات وعکسهای بیشتراز ماهنامه سرزمین من شماره 54 ،دانلود از اینجا )

در قسمت بعدی ادامه گزارش مسیر دوچرخه سواریمان را از کندلوس به سمت رویان خواهم نوشت.


دوچرخه سواری کوهستان( کندلوس ، کجور - رویان) بخش نخست

کجور منطقه ای شگفت انگیزوزیبا از استان مازندران می باشد که درآن طبیعت وتاریخ به هم گره خورده اند. منطقه ای کوهستانی و جنگلی که پراکندگی روستاهای آن به مانند منطقه طالقان البرز و الموت قزوین می باشد.این منطقه ازسمت غرب وشرق به دره های جاده چالوس و هرازوازشمال به نور ونوشهروازجنوب به بلده محدود می باشد.

برای رسیدن به منطقه کجور، درجاده کرج چالوس ،  حدود 7 کیلومتربعد از مرزن آباد به جاده ای فرعی درسمت راست می رسیم که جهت غربی شرقی دارد. یادتان باشد که وارد آزاد راه نشوید و همان جاده قدیم رو ادامه دهیم چون آزاد راه خروجی به سمت کجور ندارد.

ساعت 10:30 روز پنج شنبه 12 اردیبهشت ماه است که به ابتدای مسیرحرکتمان در خروجی جاده کجور درمحلی به نام دوآب می رسیم. هوای خنک ونیمه ابری بهاری ، اشتیاقمان را برای شروع رکاب زدن دوچندان ساخته است. دوچرخه ها رو از روی باربند ماشین آقای رستمی پایین می آوریم و چرخهای جلو را جا می اندازیم. به بچه ها پوشیدن کلاه ایمنی و استفاده نکردن از هدفون رو یادآوری می کنم.

ابتدای مسیرشیب ملایمی دارد اما رفته رفته برشیب مسیرهم افزوده می شود. طبق برآوردی که از بررسی مسیر درGoogle map و Google earth‌داشتم وکروکی آن را به شرح زیر آماده کرده بودم ، برای روز اول تا کندلوس مسیری حدود 42 کیلومتر و با افزایش ارتفاعی حدود 1150 متر( بدون درنظرگرفتن بده بستان های جاده ) پیش بینی کرده بودم که با مقایسه با اطلاعات GPS‌ بعد از برنامه،‌ هم خوانی خوبی داشت.

(دریافت کروکی ازاینجا )

وجود تپه هایی با خاک سفید رنگ همراه با  درختان جنگی از همان ابتدای مسیرجلب توجه می کند.پیچهای تند وپرشیب جاده که از میان دیواره های خاکی بلند راه خود را بازمی کردند از قسمتهای سخت مسیرهستندکه تورا به چالش می طلبند. پیش از رسیدن به دوراهی دشت نظیر ،دیدن ‌فعالیت ماشینهای معدن در آن سمت دره که بی رحمانه به جان کوه افتاده بودند ، ناراحت کننده بود. این هم شاید از تلخی های  دوچرخه سواری باشد که درکنار لذت های فراوانی که از طبیعت می بری ،‌تخریب ها را هم می توانی به چشم  ببینی!

به هرحال به دوراهی دشت بی نظیر نظیر! می رسیم که روستای فیروز آباد آن یکی از مسیرهای صعود قله شاه پیل کوه می باشد. (خواندن گزارش آن از اینجا)‌ همچنین یک روستای کوهستانی بسیار زیبا وبکر به نام کی کوه هم در این مسیر فرعی دشت نظیر وجود دارد که می تواند به عنوان مسیرصعود قله وروشت از جبهه شمالی از آن گذر کرد.

حدود 7 کیلومترجلوتر ازکنارجاده ای فرعی وپرپیچ خم می گذریم که به سمت روستاهای دلسم (Delasm)و ویسر ،‌ ارتفاع می گیرد. همان گونه که درگزارشها خوانده بودم این مسیر، بعد از ویسر وارد جنگلهای نوشهر می گردد و می توان از طریق آن به برکه فراخین ودرنهایت به نوشهر رسید. البته من ازروی نقشه های Google earth  نتوانستم مسیری جنگلی را به طور پیوسته تشخیص دهم وبرای عبورازاین مسیرحتما به راهنما یا فایل GPS‌نیاز می باشد.( کسی ازجوان مردها می تونه کمکی کنه؟)

کمی جلوتر به دوراهی مسیرکجور-کندلوس می رسیم. جاده کندلوس درسمت راست با شیبی زیاد قراردارد. از این قسمت تا چند کیلومتربالاتر ، سربالایی های سختی قراردارند. البته از ده کیلومتری مانده به کندلوس جاده،  شیب ملایمی پیدا می کند.

به نظرمن تفاوت دوچرخه سواری کوهستان با کوهنوردی در این می باشد که آستانه فعالیت بدن دردوچرخه سواری کوهستان ودرسربالایی ها خیلی جاها به آستانه بی هوازی نزدیک می شه وازاین رو این رشته نیازمند آمادگی جسمی بالایی می باشد. تعریق و از دست رفتن املاح بدن به همراه کاسته شدن از ذخایرقندی بدن ،‌ به شدت احساس می شود وازاین رو نوشیدن مداوم  نوشیدنی های قندی نمکی با غلظت های مناسب ( 4تا 8 درصد قند و یکهزارم درصد نمک) بهترین کار برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی و خستگی می باشد.

چشم انداز روستاهای عبوری بسیار زیبا می باشند. از کینج ،‌ کیاکالا وخوشال می گذریم. قبل از کندلوس درسمت راست ، دره روستای زانوس با ابهتی وصف نشدنی ، قراردارد که وسوسه مان می کند تا در یک برنامه کوهنوردی درآینده این مسیرراانتخاب بکنیم. پیش از وارد شدن به روستای کندلوس ،‌چشمه ای زیبا وجود دارد که متاسفانه ساخت وسازهای خارج از ضابطه ای دربالادست این چشمه ،‌چشم انداز وکیفیت آب آن را تخریب ونابود کرده است و از زیبایی های گذشته که درسالهای قبل به خاطردارم دیگر کمترنشانی به جای مانده است.

ابتدای ورودی روستا ی کندلوس مسیرسمت راست را انتخاب می کنیم .این جاده به طول 2 کیلومتر از بالای روستا دور می زند و مستقیم به مجموعه فرهنگی وموزه کندلوس می رسد.

حدود ساعت 5 عصر به موزه می رسیم.( ارتفاع 2135 متر) اشتیاقی زیادی داریم تا قبل از تاریکی چرخی توی روستا بزنیم اما گرسنگی امان نمی دهد. بعد از خوردن نهار ،‌به داخل روستا می رویم. درقسمت بعدی از کندلوس وزیباییهای آن خواهم نوشت.

 اطلاعات GPS‌روز نخست را ازاینجا می توانید دریافت کنید.

مسافت طی شده  روزاول : 43کیلومتر

ارتفاع گرفته شده : 1374 متر

ارتفاع کاهش یافته :107متر


برای پسرم آرش

صبح ،  صدای نفس های آرومی را بالای سرم احساس می کنم . چشمهام رو باز می کنم ونخستین چیزی که می بینم اون صورت پاک وکودکانت هست که بر صورت من خم شده ای وداری با کنجکاوی وآرامی  به من نگاه می کنی وچه خوشبختی از این بالاتر که اولین نگاهم درصبح به چشمهای نازنین تو باشد.

پسرگلم ، یکسال از روزی که به دعوت من ومادرت برای اومدن به دنیا پاسخ دادی و مهمان قلب ما شدی می گذرد .یکسال از زمانی که خانه کوچک ما رو با خنده ها وگریه هات گرم وپرنور کرده ای می گذرد . توی این مدت، عطرتن تو درخانه ما پیچیده که تو عشق همیشگی وبهاری ما هستی .

هیچگاه اون نخستین باری که تورا دیدیم فراموش نمی کنیم وچه حسی عجیبی بود ، آمیخته از شوروشوق ، عشق وعلاقه ، امید وآرزو وسرشارازدلهره ونگرانی  که تو چون  گلبرگی لطیف ونازک بودی که خدا در آغوش ما گذاشته بود اما دراین مدت  ما هرروز شاهد رشد وپیشرفت شگفت انگیزی درتو بودیم وهستیم وچقدراز این موضوع به وجد می آییم واین روزها هرلبخند وقهقهه ، شوروشوقی که نشان می دهی  وصداهای جالبی که ازگلوت درمی آوری زیباترین هدیه ها هستند برای ما .

تو وکودکان هم سن وسال تو خیلی به هم شبیه می باشید ، دوست داشتنی و در نهایت پاکی وزیبایی وهمان قدرآنها را دوست دارم که تورا و همه آن بهترین چیزهایی که برای تو می خواهم برای همه کودکان این کره خاکی نیزآرزومی کنم که شماها شایسته بهترین ها هستید ، شایسته گذراندن یک دوران کودکی گرم ، شاد وپرازبازی وخنده ودرسایه پرمهر خانواده ها.

اما پسرم من از آینده تو وسایرکودکان پاک این سرزمین می ترسم که ما بزرگترها دنیای پرازخشونت وبی رحمی را برای شما باقی گذاشته ایم .دنیایی که جززبان تهدید ،نابودی وجنگ طلبی، منطقی در آن حکم فرما نیست . دنیایی درست کرده ایم که بجای آنکه  از درد ورنجهای بی شماری که درجامعه وجود دارند بکاهیم به برد موشک ها وسلاح هایمان می نازیم ! دنیایی پرازدروغ، دزدی ومردم فریبی . دنیایی پرازتباهی وسیاهی !

اما درکنارهمه این دنیای آشفته وزخمی از جنگ وخونریزی ، امیدی دردلهامون هست تا شما ها، پاکی دوران کودکیتان را به مانند بزرگترهایتان فدای خودخواهی ها و تعصبهای بیجا وکورکورانه نکنید. امید داریم که در دنیای شما ،‌زمین جای بهتری برای همه ساکنان آن باشد ، از جنگ ، خونریزی و خشونت خالی باشد و بجای آن صلح وهم زیستی خوبی بین مردمان برقرارباشد.

پسرم برای تو وهمه ی کوچولوهای این کره خاکی ، عشق به طبیعت و همه موجودات آن رو آرزو می کنم. براتون آرزو می کنم که همیشه  دلهای کوچیکتون لبریز ازعشق خانواده هاتون باشه و لحظه هاتون آکنده ازشادی ، بازی وخنده باشند.

ودرکنارهمه اینها ازتو می خوام که هیچ گاه به کشورومردمت بی تفاوت نباشی.همواره تلاش کنی برای خوب وشریف ماندن.  بکوشی برای برداشتن باری هرچند کوچک از شانه های دردمند مردم. ازتو می خواهم که بخوانی وبیندیشی تا هردروغی را که به اسم اخلاق وتاریخ به خوردتان می دهند ،‌باور نکنید ودربرابر آن  پرسش گر وشجاع باشید.

ودرپایان این ترانه زیبا که این پدربااحساس برای دخترش را خوانده است ، را به تو وهمه کوچولوهای دوست داشتنی ،‌هدیه می کنم .( دریافت آهنگ از اینجا)