يادداشتهاى يك كوهنورد

تلاش برای صعود زمستانی زرینه کوه ( ماسه چال ) از مسیر جدید

قله ی زرینه کوه یا ماسه چال به ارتفاع تقریبی 4200 متر یکی از قله های وحشی و بکر منطقه طالقان می باشد.مبدا صعود این کوه از سمت جبهه ی جنوبی روستای ناریان و از سمت جبهه ی شرقی و شمال شرقی روستای انگوران می باشد.

این قله برروی خط الراس شرقی غربی ،  کندوان – علم کوه قرار دارد و از طریق گردنه ی سیالیز واقع در زیر قله و از طریق تنهادهلیز قابل عبور به نام دریچه بنداز سمت شمال به روستای زیبا وکوهستانی دلیر از توابع استان مازندران منتهی می شود.  روستای دلیر از طریق یک جاده ی خاکی بطول تقریبی 20 کیلومتر به جاده چالوس و دوراهی دزدبن متصل است. )

مسیر کوهپیمایی ناریان به دلیر در فصل بهار یکی از زیباترین برنامه های کوهپیمایی می باشد که بارها این مسیر را به اتفاق دوستان پیموده ایم. 

صعود زمستانی این کوه به علت فاصله دور از مبادی صعود ونیز یالها و گرده های طولانی با شیب زیاد و بهمن گیر یکی از سخت ترین برنامه ها ی زمستانی می باشد. باتوجه به اطلاعات موجود بدست آمده ازگزارش برنامه های سایر کوهنوردان ، تاکنون تلاشهای بسیار کمی جهت صعود این قله درزمستان صورت پذیرفته است.  

اینبار به همت دوستان گروه هفت خوان قصد صعود این قله را از طریق جبهه ی جنوبی و از روستای ناریان را کردیم که بعد از دو ونیم روز تلاش طاقت فرسا بدون صعود نهایی قله همراه بود.  

( به علت حجم زیاد برف آنهم بصورت کاملا پودری و ناپایدار که در برخی قسمتها خطر ریزش بهمن بسیار بود و با تشخیص سرپرست ، گروه از ادامه تلاش منصرف شد ، چون به قولی هیچ کوهی ارزش مردن را نداره !!!) 

اما لذت صعود در یک چنین منطقه زیبا و بکری  قابل وصف نیست .

 

 

شب مانی برروی یال ، قله زرینه کوه در زمینه عکس دیده می شود . ( فقط یک خیز آهو فاصله است !)

 

آبی ، اما به رنگ غروب 

 

Deep in snow!

 

 

بازگشت ...

 

عکسها از محمد  دی ماه 85  

نفرات تیم : هادی صابری ( سرپرست ) ، رحیم خواجه کرام الدین ، میرسلیمی ، مهدی صابری و محمد