شیوه صحیح گام برداری در کوه (2)

 گرده علم کوه ، مرداد هشتاد ویک

همیشه برای پیشگامان ورزش کوهنوردی احترام خاصی قائل هستم. خواندن گزارش برنامه اولین صعودها همیشه برایم هیجان برانگیز می باشد. این صعودها که باتوجه به امکانات بسیار محدود زمانهای گذشته انجام شده است از ارزش  بالایی برخوردار است.

شاید شما آن عکس آخرین شماره مجله کوه که مربوط به اولین صعود گرده علم کوه توسط دو کوهنوردی فقید آلمانی گورترو شتینوئررا دیده باشید. فقط کافیست یک لحظه خودتان را جای آنها بگذارید :

سال 1315 ، بدون ابزار های رایج سنگنوردی کنونی ، با یک حلقه طناب خشک استاتیک وشاید چندعدد میخ،قدم در راهی نا آشنا که حتی مه،بالا ومقصد را نامشخص ساخته است، دست وپنجه نرم کردن با این غول یخ و سنگ و شاید برخورد به یک کتیبه سنگی ودر پیش گرفتن راه برگشت و...

خیلی هیجان انگیز می باشد . واقعا کار آنها در آن شرایط قابل تحسین می باشد. در حالی که صعود گرده علم کوه که به نام آلمانیها و فرانسویها شهرت یا فته است با وجود ثابتهای فراوان و چند رکابی ها خیلی آسان شده است.

به امید انجام کارهای بکر وجدید در کوهنوردی ،سنگنوردی و...

شیوه صحیح گام برداری در کوه (2)

در ادامه یادداشت قبلی ؛

2-1- در کوهنوردی جمعی عواملی سرپرست ، راهنما و جلودار و هماهنگی این سه با هم در موفقیت یک تیم بسیار مهم است. راهنما باید به توجه به توانا ییهای افراد وزمان مسیر مناسبی را انتخاب کرده، جلودار نیز سرقدمهای مناسبی داشته باشد و درنهایت سرپرست با هماهنگی های لازم باراهنما ، جلودار وعقب دار ونیز اعضای گروه بتوانند صعود وفرود موفقی داشته باشند. 

2-2- بهتر است  شیب های بالای 20 درجه بصورت زیگزاگی صعود شود. البته هر چه شیب بیشتر می شود باید زاویه بین دوخط زیگزاگ کمتر وطول مسیر زیگزاگ باتوجه به پهنای مانور بیشتر می شود. 

2-3- نوع حمل کوله پشتی ومیزان بار نیز در انجام یک کوهنوردی موفق نقش بسزایی دارد. اگر بار بیش از توانایی فرد کوهنورد باشد در مدت زمان کوتاهی خسته شده وبرکمر وستون فقرات وی صدماتی وارد می شود. همچنین نوع کوله پشتی نیز بسیار مهم است که باید با قد افراد وحتی جنسیت افراد متناسب باشد وبتواند با تقسیم بار به تمام قسمتهای بدن ( بیشتر برروی گودی کمر) کمترین فشار را وارد کند.

/ 2 نظر / 11 بازدید
koohnavard

سلام . مطالب زيبايتان را خواندم و لذت بردم . راستی اين عنوانی که برای بلاگتان انتخاب کرده ايد بنظرم آشنا می آيد ! جای ديگری هم آن را ديده ام !!

farshid

از تماس شما متشکرم. در جستجوی تصاویرگوگل وقتی نامmohammad oraz را تایپ کنيد برخی سايتها والبته فرصت طلبان !! را مشخص می کنه! باز هم از ادبيات بلاگ شما لذت بردم . موفق باشيد.