برای آخرین شقایق این دشت ... به مناسبت روز جهانی زمین

در داخل کارگاه مربوط به احداث یک نیروگاه جدید ، درمیان هیاهوی رفت وآمد ماشینهای سنگین ، مشغول راه رفتن هستم که ناگهان نگاههای روحی لطیف وآسمونی،  توجهم رو جلب می کنه. سرم رو بر می گردم و این شقایق سرخ زیبا و دلربا رو می بینم.

 فدای تو بشم! آخه تو چقدر زیبا و لطیفی . درمیان حرص وطمع بی پایان ما انسانها برای تصرف کردن ، از بین بردن و  ساختن ، تو آخرین لبخند بهاری زمین این دشتی و چه غم انگیزتر که  نزدیک خواهد بود روزی که بی رحمانه زیرچرخ ماشین های راه سازی  عمر کوتاهت به پایان برسد .

 شاید این دلسوزی ام کوچک ، بی اهمیت و عجیبی باشد اما می دانم و یقین دارم که تو از جنس هزاران اصله درخت  بلوط ارزشمند کوههای زاگرس میهنم هستی که  سال پیش بی رحمانه برای کشیدن راه انتقال گاز  چند شبه بریده شدند .  تو از جنس درختان کهنسال سرخدار جنگل ابر هستی که قراراست به بهانه ی احداث راه دسترسی ، قطع گردند،  تو ازجنس درختان مظلوم محمد آباد هستی .

 وتو از جنس زمینی .

زمینی که ما با تمام توانمان ،  کمر به نابودی مظاهر بکر و چرخه های طبیعی آن بسته ایم. آیا  تاوان این بی رحمی هایمان رو نسبت به زمین  ، به زودی  نخواهیم داد ؟

بخوانید در این رابطه : بی مهری با طبیعت تا کی ؟

/ 9 نظر / 34 بازدید
فرا

عمو محمد عزیز. خیلی زیبا و واقعی نوشتی. چقدر احساست نسبت به آخرین شقایق زمین لطیف و دوست داشتنیه. واقعا روزی که بشر تاوان اشتباهات خودش رو بده نزدیکه. روزی که بشر با همه دانش و تکنولوژی به زانو دربیاد.

محمد درویش

درود بر محمد عزیز ... به دوستی ات و همدلی ات افتخار می کنم رفیق.

نازنین

زمین از ما انتقامش را خواهد گرفت

مریم بانو

درود آخرین شقایق این جا با هزاران اصله درخت آنجا ... فرقی نمیکند ... مهم این است که هستند هنوز هم نگاه های نگرانی که در جدال اند با دست های ویرانگر این شقایق ها و درختان .

مریم

متاسفانه خودخواهی و کامجویی ما آدما تمومی نداره... فقط به خوشیهای حالمون فکر می کنیم و برای آینده هیچ طرحی نداریم... حستون رو درک می کنم... باغ سیب نزدیک خونه ما رو هم دارن خراب می کنن تا یه جاده ازش رد بشه!

مرتضی

سلام دوست عزیز وب زیبا و جالبی دارید خوش حال میشم با هم بیشتر اشنا بشیم در ضمن اگه با تبادل لینک موافق بودید هم بگید موفق و پیروز باشید [گل]

ایرانگرد!

آخرین شقایق این دشت... چه عنوان قشنگی و چه متن متاثرکننده ای ای کاش لحظه ای فکر می کردیم که آخر این همه پیشرفت و توسعه(!) کجاست؟! این همه بدو بدو می کنیم ولی وقتی همه چیزمون کامل شد تازه باید دنبال هوای پاک و آب پاک باشیم!!!

درنین

سلام خیلی‌ زیبا و دلنشین و عالی‌، عکس قشنگی‌ هم بود. بهترین ها