برنامه دوچرخه سواری کوهستان – خلخال به منجیل(قسمت پایانی)

روز سوم  25اردیبهشت ماه 93

درام- دوراهی آب بر- گیلوان - منجیل  ( طول مسیر Km80 )

روزسوم برنامه هوا همچنان ابری واحتمال بارندگی فراوان است. بعد از خوردن صبحانه وسایل وبارهایمان را مرتب می کنیم. بچه ها پوشش بارونی خورجین هاشون رو می بندند ولباسهای بارونیشون رو دم دست می گذارند. عکسی به یادگاردرمحوطه خوابگاه دانش آموزی می گیریم و حرکت می کنیم.ازهمون ابتدا بارون شروع به باریدن می کند .برخی از بچه ها که بادگیرنداشتند ابتکاربه خرج می دهند واز کیسه های بزرگ مشکی رنگ زباله برای خودشون یه پوشش دم دستی درست می کنند که خیلی خنده دار وجالب بود.

مسیربعد از درام کفی وآسفالته می باشد وبچه ها با سرعت خوبی رکاب می زنند. هیچ چیزی نمی تونست مثل این بارون ملایم بهاری و دامنه های مه آلود کوههای اطراف ،‌ به ما انرژی بدهد وبرنامه مان را لذت بخش کنه. مزارع سرسبز اطراف مسیر درکنار رود قزل اوزن بسیار چشم نواز ودل انگیز هستند.باانرژی فراوانی که گرفته ایم مصمم هستیم تا امروز را حتما به منجیل برسیم.

درقسمتی از مسیردرکناریه درخت توت بزرگ نگه می داریم وهم مثل قحطی زده ها ازشاخه های درخت بالا می رویم وازخودمون پذیرایی می کنیم!

مسیردراکثرقسمتها کفی می باشد اما درقسمتهایی از مسیرمجبوربه بده بستون با جاده می شویم. سرانجام بعد از 48 کیلومتربه گیلوان می رسیم. بارون بنده آمده است و اینبارخورشید آفتاب گرم بهاری اش را نثارمان می کند. ازظهرگذشته است و خیلی گشنه هستیم اما ترجیح می دهیم به خاطر مسیرنسبتا زیاد باقی مونده به جای نهار هندونه بخوریم. پیرمرد مهربانی جلوی مغازه اش را جارو زد و اجازه داد تا اونجا بشینیم وهندونه بخوریم. تا حالا توعمرم اینقدر یک جا هندونه نخورده بودم که انصافا هم خیلی چسبید.

باقیمانده 33 کیلومتر باقیمانده تا منجیل را در زیر آفتاب گرم ادامه می دهیم. مسیردوباره در قسمتهایی فراز وفرود دارد.هربارکه وانت های نیسانی که سیرتازه طارم بارزده اند از کنارمان عبورمی کنندبوی سیرتازه  عقل وهوشمان رامی برد!

کم کم نشانه هایی دریاچه سدسپیدرود پدیدارمی شوند. نزدیکی های منجیل آنقدرباد درجهت مخالف شدید است که تعادل مان را بهم می زند.این موضوع برخلاف حرف یکی از بچه ها بود که قول باد مساعد در جهت موافق قبل از رسیدن به منجیل رابه ما داده بود! به هرحال خود این موضوع هم به دیگر بندهای خاطره انگیز این برنامه پیوست !

به هرحال با رسیدن به سد ،  به سمت کف رود خانه پایین رفتیم واز پلی آهنی گذشتیم واز طریق جاده کنارگذرتونلهای منجیل خودمان را به میدان ورودی منجیل رساندیم.

برخی از نکات مهم

1-     بهترین زمان اجرای این برنامه اردیبهشت و خرداد ماه می باشد.علت آن هم خنکی هوا ،سرسبزی مسیرو وجود آب کافی در طول مسیریا روستاهای بین راه می باشد. هرچند احتمال بارندگی فراوان است و می بایست لباس مناسب و پوشش بارانی خورجین نیز بهمراه داشت.

2-     باوجود روستاهاو شهرهای  فراوان پیشنهادمی شود که به منظورکاهش حجم کوله وخورجین حداقل مواد غذایی بین راهی را بهمراه داشته باشید ومابقی راازمحلی ها تهیه فرمایید.

3-     امکان شب مانی در خانه های روستایی یاپیدا کردن جایی برای خوابیدن درشهر بستگی به شانس شما وقدرت روابط عمومی تان دارد. هرچند این قاعده کلی نیست وشاید بتوان از قبل هماهنگی های لازم را انجام داد.

4-     بهره مندی و لذت بردن از ورزش هایی مثل کوهنوردی یا دوچرخه سواری کوهستان زمانی برای ورزشکاردل نشین می باشد که از آمادگی بدنی مناسبی برخوردارباشد. بدون آمادگی بدنی مناسب ،‌انجام این فعالیتهای سنگین با خستگی و عذابی غیرقابل تحمل همراه هست  و درزمان خستگی نیز احتمال آسیب دیدگی بیشترمی باشد. دومیدانی ، کارباوزنه وخود دوچرخه سواری در شیب بهترین تمرین برای برنامه های طولانی ترهستند.

5-     فایل مسیر را می توانید از سایت Wikiloc واز اینجا دریافت کنید. تنها تفاوت مسیرما با این فایل این مسیردرقسمت بین قشلاق دیز تا جاده جعفرآباد می باشد که ما از کف دره ورودخانه واز مسیری کم تردد عبورکردیم.

6-      هزینه برنامه حدود نفری 60 هزارتومان ، سرپرست برنامه آقای اسماعیل نصراللهی وتعداد 9نفر ازدوستان خوب در این برنامه حضورداشتند.با سپاس از تک تک همرکابان این برنامه خاطره انگیز.

/ 6 نظر / 103 بازدید
نیما یساری

[گل]

mahdi

سلام خدا قوت سایت زیبایی دارید یه سری هم به وبلاکم بزنید اگه خوشتون امد لینک کنیم

حسن

سلام آقای والی نژاد عزیز از گزارشتون واقعا لذت بردم. عکسها هم واقعا زیبا بودن کم پیدا شدید و دیر آپ میکنید

آموزش آنلاين

سلام ... عالي بود ... خداقوت [گل] به سايت آموزشي ما هم سر بزنيد اميدوارم خوشتون بياد و استفاده کنيد [چشمک] اگر هم خواستيد تبادل لينک کنيم ما رو با نام: آموزش آنلاين لينک کنيد و تو صفحه پيوند ها اطلاع بديد ...

سينا

اميدوارم كه اين سفرهاى پر ماجرا و معركه و پر از طبيعت فوق العاده همشيه ادامه داشته باشه.

سينا

و واقعا بهت تبريك مى‌گم كه اين تجربه ها رو به اشتراك مى‌ذارى