پیرمرد و جنگل

بیرون کلبه چوبی ،  صدای پارس سگهای گله بلند شده بود. پیرمرد می گفت حتما خرسی از جنگل نزدیک آغول  گوسفندها شده است. 

 

پیرمرد این را گفت ودر حالی که مشغول روشن کردن چپق قدیمی اش بود به تفنگ قدیمی برنوی روی دیوار اشاره ای  کرد وبا همون ته لهجه غلیظ ساروی وبا غرور خاصی  گفت : با این تفنگ خارس ! شکار می کنم .  

 می گفت که قدیم تر ها پلنگ هم زیاد می دیده. اما از زمانی که این سد دودانگه رو آبگیری کرده اند و با دریاچه ی پشت اون جنگل به دوقسمت جدا از هم تقسیم شده ، دیگه پلنگی ندیده . می گفت اون موقعی که این جاده خاکی بود ، این جا خیلی بکر بود اما از وقتی اون رو آسفالت کردند ، پای شهر نشینها خیلی راحت به اینجا باز شده و حیوونهای جنگل خیلی کم شده اند.  

می گفت که این داماد آخریشون هم دیگه از موندن در دل جنگل و دامداری خسته شده و می خواد مثل باقی باجنقاش به همراه دخترش اونهارو ترک کنه و بره شهر و اینکه دیگه خیلی دست تنها شده و می خواداین چند تا گاو وگوسفند رو بفروشه و این کلبه های جنگلی رو که چند دهه است به همراه خانواده اش اونجا تک و تنها زندگی وکار کرده اند رو ترک کنه و به همراه همسر پیرش از اونجا بره.

موقع برگشت توی جنگل ، نزدیک جاده ، آنقدر آشغال روی زمین رها شده بود که شرم داشتم سرم رو پایین نگه دارم . توی دلم آرزو می کردم :

 

ای کاش بعضی جاده ها هیچ وقت آسفالت نشوند.

عکسها از محمد – فروردین 86

/ 24 نظر / 46 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آنا

سلام. کم پيدايی؟ آپ ديت کردی خبر بده

علي قادري

سلام محمد آقا برنامه صعود سراسری کوه نويسان سيزدهم تا هفدهم خرداد در منطقه اشترانکوه قراره برگزار بشه.من يه تيم رو قراره ببرم قله سنبران و از اون طرف به تيم اصلی که درياچه گهر مستقر شدن برسونم يعنی برنامه من از قله به درياچه است افتخار ميدی در خدمت باشيم ؟ميای يا نه؟ خبرش رو حتما بهم بده هر چی زودتر بهتر

سياوش

سلام داستان غم انگيزی بود کاش اين جور نبود

مامان و بابا و دخترشون

سلام خوش به حالتون ما که همون دو سه باری در سال به ولایت می ریم همه جا رو آسفالت کرده اند و کم مانده که پارک جنگلی گلستان رو هم حسابشو برسند

آبشار

سلام خسته نباشيد. یه مدتیه نيستين؟؟

صادق - گردش در طبيعت ايران

هر وقت که به يکی از مناطق بکر ميروم آرزو می کنم پای توسعه به اين نقاط نرسد ... هم روستا و روستايی بی هويت می شود و هم طبيعت تخريب!

آزاده

سلام محمد عکسات خیلی قشنگ بودن مخصوا اون جنگلا وکوههای سرسبز من فقققققققققط عاشق طبیعت شمالم [گل]