درمورد حادثه تلخ بهمن محورشمشک - دیزین

حادثه  تلخی دیگر ، جامعه کوهنوردی کشورمان را در بهت و ماتم فرو برده است. هنوزتلخی خاطره از دست دادن گروهی از همنوردان کشورمان در تابستان ٨۴دردره اندرس از ذهنهامون پاک نشده است که اینبار شاهد چنین ریزش  بهمن  با این تعداد تلفات هستیم.

صرفنظر ازچرایی و چگونگی این حادثه تلخ ،رشادت ، دلاوری و فداکاری مرحوم سعید طاهری و فرشاد خلیلی خوشه مهر در تلاش برای نجات جان نفرات تیمشان که به قیمت از دست دادن جانشان تمام شد ، بسیار ارزشمند  و تالم برانگیز بوده است. ظاهرا مرحوم طاهری جزو تیم دماوند نبوده اند و برای اسکی به منطقه رفته بودند که بادیدن این حادثه به کمک کوهنوردان گرفتار شتافتند.

این روزها در دنیای وبلاگ ها وسایتهای کوهنوردی، تحلیلها و خبرهای بسیاری  رو خوانده ام. برخی از بهترین مطالبی رو که خونده ام بدین شرحند:

فرامرز نصیری  در مطلبی با عنوان آغاز تلاش برای طبیعی جلوه دادن حادثه ونجات باشگاه دماوند!! در وبلاگ کلاغها نوشته است :

در کوه نوردی ایران ، غم انگیزتر و تراژیک تر از حادثه ای که روزگذشته ٨انسان را به کام مرگ فرستاد ، روحیه و فرهنگ سنتی حاکم بر این ورزش است !! روحیه و فرهنگی که فقط در یکی از شاخه هایش ، با وحشت و هراس از هر گونه نقد و بررسی حوادث و اتفاقات _ بخصوص منجر به تلفات انسانی _ تمام توان تشکیلاتی و تبلیغاتی خود را برای طبیعی جلوه دادن حادثه بکار می گیرد و در این راه گاهی ، توسل به هر گونه دروغ و طرح مسائل غیر واقع نیز مجاز شمرده می شود . و چنین است که در کوه نوردی ایران ، برای این گونه فجایع مرگبار نمی توان هیچ گاه پایانی را تصور نمود  . منتقد ، مغرض است . منتقد ، حسود است . منتقد ، از عقده های پنهان رنج می برد . منتقد ، دشمن است . دشمنی تمام عیار . منتقد را باید نابود کرد ... مهم نیست که سالانه در کوه نوردی ایران ده ها و ده ها کشته می دهیم . مهم نیست که بسیاری از این حوادث و کشته ها نتیجه اشتباهات فردی و خطاهای  سرپرستان ماست . آنچه اهمیت دارد ، اهمیتی حیاتی و استراتژیک ، حفظ تشکیلات و هر چه بالاتر بردن دیوار افتخارات آن است . حفظ تشکیلات به هر قیمت ممکن . حتی جان انسان ها . و در کوه نوردی ایران ، این فرهنگ و روحیه بسیار و بسیار غم انگیزتر و تراژیک تر از حادثه ای است که روز گذشته ٨ انسان را به کام مرگ فرستاد .

تازه کار درمطلبی با عنوان یک تصمیم ،یک فاجعه ، صد برداشت وهزار قضاوت  در وبلاگ آوای کوه ، با بیان سوالاتی نظیر آیا تصمیم سرپرست برای اعزام گروه به منطقه درست بوده است ؟ آیا تصمیم عبور از بهمن درست بوده است؟ و چی کسی مقصراست ؟ تحلیل و توضیحات مناسب و خوبی ارائه کرده است. مخصوصا در جواب سوال چه باید کرد ؟ که لزوم و اهمیت حمایتهای روانی از بازماندگان و خانواده های مصیبت زده را در حال حاضر مورد تاکید قرارداده است.

آقای رضا زارعی در مطلبی با عنوانبازهم بهمن آمد در وبلاگ کوه قاف  ، گفته اند : بار دیگر اخبار کوه نوردیحد اقل برای یک روز در صدر خبرهای ورزشی و حوادث کشورمان قرار گرفت.

اما اینبار نه به واسطه موفقیتهای ورزشی، بلکه حادثه تلخ سقوط بهمن عاملی بود برای توجه به این ورزش! علل و عوامل این حادثه که متاسفانه کم هم نیستند برای عبرت و تجربه نیاز به بررسی و کالبد شکافی دارند و به عنوان یک وظیفه در آینده نزدیک به آن خواهم پرداخت، اما اکنون تنها برای تصلای روحشان یادی می کنم از آن دوستان از دست رفته که هر یک برای جامعه و خانواده شان قهرمان و ورزشکاری راستین بودند و فراقشان دردی است غیر قابل جبران.

به امید آنکه در این سال تلخ دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم.

آقای رامین شجاعی دروبلاگ داستان کوه ، از  خصوصیات برجسته وانسانی همنورد مرحومش آقای خلیلی نوشته است . وگفته "فرشاد خلیلی خوشه مهر" سرپرست برنامه و یکی از جانباختگان این حادثه دلخراش، بدون تردید یکی از بهترین مربیان و کوهنوردان کشورمان بوده است؛ کوهنوردی هوشیار، منظم، بامطالعه، قدرتمند، مسئول، و با پشتکار فراوان.  او واقعا اعتقاد داشت که مربی باید از جان خود برای نجات نوآموزانش بگذرد. و سرنوشت چنین رقم زد که جان خود را در عمل به این اعتقاد از دست دهد.

ودر انتهاپیشنهاد می کنم دلنوشته ای بسیار دردناک و با احساس با عنوان حماسه خاموش توسط همنوردان آقای طاهری در وبلاگ گروه کوهنوردی همت شمیران را بخوانید.

این فاجعه تلخ رو به جامعه کوهنوردی کشورمان و همه دوستان و اقوام این عزیزان تسلیت می گویم واز خدا برای همه ی این عزیزان از دست رفته آرزوی رحمت و مغفرت وبرای خانوادهای داغدارشون صبروبردباری آرزو می کنم.

عکس از وبلاگ کلاغها

/ 5 نظر / 50 بازدید
تازه کار

وقتی برای تشکر بخاطر کامنتی که گذاشته بودید به وبگاهتون اومدم متوجه شدم در مطلب شما هم مورد لطف قرار گرفتم که باعث شرمندگی شد. ممنون از حسن ظن شما. لطفتان پاینده باد. [گل]

صادق - گردش در طبيعت ايران

جناب والي نژاد عزيز ابعاد حادثه جدا نيازمند نقد است و من به رغم آنكه نمي‌خواهم اين نقد به گونه‌اي باشد كه يك باشگاه كوهنوردي در ضمن آن آسيب ببيند اما لازم مي‌بينم كه باشگاه دماوند درباره اين موضوع توضيح دهد كه چرا شخصي مثل ناديا يا بعضي ديگر از افراد گروه را كه حتي يك تجربه‌ي كوهنوردي جدي در صعودهاي زمستاني نداشته‌اند براي آموزش اتاق برفي در اين شرايط پرخطر به ديزين برده‌اند؟ و البته چراهاي متعددي كه نيروهاي امدادي و مسئولان منطقه بايد پاسخ دهند

محمد رضا ایزدخواه (فرهاد) نقاش کوهنورد

سلام این بهمن هنوز قابل بر رسی نیست چون اطلاعات در مورد آن هنوز کامل نشده 1- محل دقیق بهمن روی جاده 2-عکسها از وضعیت بهمن روی جاده 3- اظهارات تمام شاهدین 4-وضعیت محل قبل از بهمن ها 5- سابقه این قسمت از جاده در گذشته 6-عکس های بعد از ریزش بهمن از همان شیب و یا قیف 7- آیا صدا یا برداشت تکیه گاه بهمن یا وزن بهمن کدام یک 8- بررسی لایه باقی مانده و کیفیت سطح آن و اختلاف حرارت دو لایه بعد شاید بتوان علت را گفت فقط در وب خانه کرج من عکس های خوبی دیدم آنها را ببینید ......

محمد

هر بار خوندن مطلبی در مورد این حادثه متاثرم میکنه روحشون شاد...