برای این روزهای عزیز

برای  نوشتن مطلب زیر خیلی دچار شک وتردید بودم. اما فارغ از هرگونه تعصب کور کورانه ای این نوشته را تا انتها بخوانید. خوشحال می شوم اگه من و دیگران  رو از نظرتون مطلع کنید.   

چند روز پیش از مرکز شهر می گذشتم  که صدای بلند یه نوار تند توجهم را به خود جلب کرد. پیش خودم گفتم بابا اینا دیگه کی هستند ! توی محرم با صدای بلند نوار تکنو گذاشته اند! ولی تعجبم زمانی بیشتر شد که نزدیکتر شدم و متوجه شدم اون نوار ، یک مداحیه که طرف پشت سر هم حسین حسین می گه !!

آی آقا جان قربان اون معصومیت و مظلومیت برم که هنوز هم مورد ظلم این جماعت علاقه مند و مریدت هستی .  

دیشب خسته و کوفته  بخاطر کم خوابی های این چند ماهه  زود به  رختخواب رفتم تا یکی دو ساعت بیشتر بتونم بخوابم . اما دیری نگذشته بود که با صدای طبل و ساز و دهل دسته ای که از جلوی خونمون می گذشت به سقف اتاقم چسبیدم !! خداییش جنگ بشه اینقدر سر و صدا راه نمی افته . اصلا مشخص نبود طرف چی می خونه ؟! بقیه ،  پشت سرش فقط زنجیر می زدند!! یک ربعی  گذشت تا  اینها از جلوی خونمون گذشتند و تازه پلکها دوباره داشت سنگین می شد که دسته ای دیگر هوس کرد از جلوی خونه ما بگذره و...!! نمی دونم اینها به روح اعتقاد ی دارند ؟!  

اون راننده تاکسی برای امام حسین سیاه می پوشه و توی مسیر هم نوار نوحه گذاشته ، بعد موقع پیاده شدن دو برابر کرایه رو طلب می کنه  و وقتی ازش می پرسم داداش تو که برای امام حسین مشکی پوشیدی راضی می شه پول حروم سر سفره ببری ؟ می گه آره و یه لیوان آب هم روش می خورم.  

این یکی خودشو در حد یک سگ پایین می یاره و می گه اگه این قلاده رو از گردن این بندت باز کنی و با لگد از حرم بیرون کنی باز هم بخاطر عشقت به صحنت پناه می یاره !!  

اون یکی که تا همین دیروز ناموس مردم از دستش امان نداشتند حالا می شه علم کش سینه چاک دسته مسجد  محل ! 

این یکی توی مجلس عزاداری  طوری ضجه و عربده می کشه که آدم فکر می کنه که الانه قالب تهی کنه!

اون یکی طوری زنجیر می زنه و به سر و سینه می کوبه که آدم جای اون دردش می گیره !!

این رسانه ملی که به ناچار تنها تفریح ما شده یک هفته اینور و آنور کلا تعطیله و جز سیاهی و ناراحتی و غم و غصه چیزی نداره .

و  

....  

بخدا از این همه تناقض و دورویی بیزار شده ام. کاش بجای این همه عزاداری های ظاهری و بدون فایده کمی سیره و اخلاق والای امامان را در زندگی بکار می بردیم. بداخلاقی نمی کردیم. حق همدیگه را ضایع نمی کردیم و زندگی رو برای همدیگه زهر مار نمی کردیم. ای کاش امام حسین می بود و درس والای آزادگی و انسانیت را  یادمان می داد .  

ای کاش..

/ 9 نظر / 22 بازدید
کرانه های ناپيدا

حرف دل ما رو زدي

محسن صادقيان(البرز)

سلام آقا ولی نژاد واقعا نمی دونم چی بگم ای کاش اين عشق (حالا الکی يا راستگی) هر چی که هست جای خودش به شناخت امام بده چون عشق بدون شناخت تخريب کننده است . منم اين چند روزه می خواستم يه متنی درباره ی امام حسين بنويسم هر چی فکر کردم چيزی پيدا نکردم آخرش تصميم گرفتم دعای عرفه که دکتر شريعتی نوشته بزارم اگه وقت کرديد سر بزنيد ونظر بديد . يا حسين

آبشار

استاد محترم آقاي والي نژاد.. دل ما هم از اين حرفا خونه.. ايكاش نيت‌ها درست بود و چهره‌ها يكرنگ.. خسته نباشيد. من از مطالب شما خيلي لذت مي برم. لطفا در مورد بلاگ من هم نظر خودتون را بفرماييد ممنون .. موفق باشيد.

ک-ب

ای کاش اي کاش فايده ندارد خانه از باي بسث ويران اسب

azizollahi

سلام جناب والی نژاد مطالبی که فرموديد بخشی از واقعيات مذهبی رفتاری جامعه ماست که متاسفانه بدلايل عديده مشاهده ميشود. درست يا غلطش بماند برای بعد . اما ما آدمها (حالا اگه نگيم مسلمانها) خوب است که گاهی بسان معماران و بناها عمل کنيم آنجا که برای سنجش ميزان انحراف - و البته تصحیح این انحراف - فقط به شاقول و تراز خود متکی هستند. برای ما ميزان و شاقول رفتاری همان است که امامان برايمان بجا گذاشته اند و بس. و رفتار مريدان که شايد در بسياری مواقع غلط و تنفر برانگيز نیز باشد نبايد در اعتقادات ما نسبت به اصل موضوع که همان مذهب است خدشه وارد کند. به اعتقاد من اين کارهايی که فرموديد اگر چه نا درست است اما گمان نکنم اجر تحمل آن از اجر خود عزاداران ( واقعی ) کمتر باشد. پايدار باشيد

azizollahi

سلام جناب والی نژاد مطالبی که فرموديد بخشی از واقعيات مذهبی رفتاری جامعه ماست که متاسفانه بدلايل عديده مشاهده ميشود. درست يا غلطش بماند برای بعد . اما ما آدمها (حالا اگه نگيم مسلمانها) خوب است که گاهی بسان معماران و بناها عمل کنيم آنجا که برای سنجش ميزان انحراف - و البته تصحیح این انحراف - فقط به شاقول و تراز خود متکی هستند. برای ما ميزان و شاقول رفتاری همان است که امامان برايمان بجا گذاشته اند و بس. و رفتار مريدان که شايد در بسياری مواقع غلط و تنفر برانگيز نیز باشد نبايد در اعتقادات ما نسبت به اصل موضع که همان مذهب است خدشه وارد کند. به اعتقاد من اين کارهايی که فرموديد اگر چه نا درست است اما گمان نکنم اجر تحمل آن از اجر خود عزاداران ( واقعی ) کمتر باشد. پايدار باشيد

حامد

ما از این post نتیجه می گیریم که: 1.محمد والی نژاد نه تنها تعصب نداره بلکه خوشحال هم می شه که تعصب نداره. 2.محمد والی نژاد از مرکز شهر عبور می کنه. 3....... (سانسور شد) 4.محمد والی نژاد قصد داره بگه که لاغره و وزن کمی هم داره. 5.یک عدد پژو 405 چند روز پیش در تهران آتش گرفت. 6محمد والی نژاد اصلاً خسیس نیست ، پول هم خرج می کنه، و بدون ترس از اینکه پول موبایلش زیاد بیاد، به همه دوستاش SMS می زنه و زنگ!!!! 6.رایو جوان رادیوی خوبیه. 7.محمد والی نژاد ماهواره نگاه نمی کنه. 8.مهران مدیری برای ایرانسل تبلیغ می کنه و خیلی هم تاثیر داشته این تبلیغات. 9.محمد والی نژاد هم می تونه بیزار بشه. 10.محمد والی نژاد بعد از پر کردن شکم تو پناهگاه کهار تو خونشون می خوابه.

حامد

ما هر لحظه در حال امتحانيم.همه چيزمان. حتی.... تحملمان.

مهشید

اینکه اینهمه تعجب نداره....ما مسلمونهای ریا کاریم....به همین راحتی...