ولیان به طالقان - روستای ورکش

مگه می تونی این همه زیبایی را در قالب کلمات جا دهی ، رستاخیز طبیعت ، سرود آغاز زندگی در بهاری دیگر ، چه می گویم ؟باید از نزدیک ببینی وبشناسی….
باید مثل خودش پاک وخالص باشی تا آنرا درک کنی .
باید بدنت را در باران و تگرگ بهاری غسل دهی تا حس کنی آن چیزی را که باید بفهمی . باید دور از سرعت و هیاهو زندگی شهری ، در گوشه ای آرام با خودت خلوت کنی تا بفهمی کجایی ، و به یاد بیاوری آن چیزهایی را که فراموش کرده ای .
و چه زیباست وقتی که صدای فریادت در دل باد گم شود و تو از پس یک لایه اشک تنها می توانی به او فکر کنی که چقدر زیبا آفریده است. وما چقدر راحت عهد خود را شکسته ایم .

باز آی ، هر آنچه هستی باز آی ، گر کافر وگر بت پرستی ،
این در گه ما درگه نومیدی نیست ، صد بار اگر توبه شکستی باز آی

                                                          

پس از برنامه پهنه حصار هفته گذشته، جمعه این هفته یک برنامه کوهپیمایی یکروزه از روستای ولیان ساوجبلاغ به روستای ورکش طالقان داشتیم.
از انتهای روستای ولیان بر یک یال با شیب ملایم سوار شدیم. هوا بسیار عالی و خوب بود.سراسر مسیر از سبزی کوهی هایی نظیر سیرک ، لوشک ، والک ، آویشن ، پونه ، چایی کوهی ، بو مادران و ... پر بود که بچه ها حسابی یه حالی به آنها دادند. مسیر پس از یک اوج وفرود به سرچشمه های رود خانه ولیان در زیر گردنه می رسید. پس از 4 ساعت کوهپیمایی خودمان را به گردنه 3100 متری گدوک (؟) رساندیم.
روبرویمان در شمال ، علم کوه دلربایی می کرد. نوک قله مخروطی دماوند در شرق پیدا بود. (( دماوند خیلی مخلصیم .... )) قله وروشت نیز در شمال شرقی من را به یاد اون برنامه خاطره انگیز بهار سال گذشته می انداخت. از بالای گردنه ،منظره زیبای روستاهای طالقان پیدا بودند.
طالقان وبهار دل انگیز آن اوج زیبایی هاست. دره بزرگ طالقان در امتداد جناح های جنوب البرز غربی قراردارد وتوسط دو خط الراس یکی در شمال به نام خط الراس شاه البرز وسات ودیگری در جنوب به نام ساوجبلاغ ، محصور گردیده است. مرکزیت ده در بخشی کوچک به نام شهرک متمرکز گشته وکل منطقه دارای حدود 70 آبادی در بالای طالقان وپایین طالقان می باشد. رودخانه پرآب طالقان رود بهار هر سال خروشان ، مواج وگل آلود ، سراسر دره ها ومرتفع ترین ودور افتاده ترین آبادی های طالقان را از پراچان زیبا تا اسفاران در جنوب آن پیموده واز تنگنای ژرف آن به الموت رود سرازیر می گردد تا شاهرود نام بگیرد وبه دریاچه سفید رود بریزد.
پس از پایین آمدن از گردنه در محلی به نام چشمه عباس استراحت کردیم وناهار خوردیم. حدود 2 ساعت دیگر پایین رفتیم تا به روستای ورکش رسیدیم.
اهالی ده با خوشرویی با بچه ها سلام علیک می کردند. باید صورتهای آنها را می دیدید . طراوت وشادابی در چهره تک تک آنها موج می زند . هیچ وقت آن پیرزنی که با آن روسری سفید و تمیزش که کمی موهای حنازده اش از زیر آن معلوم بود و بر روی ایوان منزلش استراحت می کرد و به بچه ها خسته نباشید می گفت را فراموش نمی کنم.
همه این زیبایی ها را به خاطر سپردیم وبه امید روزی که بتوانیم دوباره به این محل زیبا بیاییم به سوی کرج حرکت کردیم.

/ 13 نظر / 94 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mehrdad

محمد جان خسته نباشی .

19+1

سنگ آرایش کوهستان نیست .... همچنانی که فلز ، زیوری نیست به اندام کلنگ .... موفق باشی رفیق.............

nasrin

سلام خوشبحالت که رفتی طالقان خيلی جای با صفا و قشنگيه من دلم ميخواست واسه هميشه اونجا بمونم موفق باشی

mohsen aghassi

بهترين فصله الان واسه کوه و کوهستان و ييلاق و البرز غربی و ......!!!!!!

Fera

من طالقان رو در پاييز رفتم. يکبار وقتی اون سيب های رنگارنگ آدم رو وسوسه ميکرد و يکبار وقتی زمين مثل يه مخمل قهوه ای ميدرخشيد. خوش به حال شما.

علیرضا

سلام مطالب جالبی می نويسی موفق باشی به من هم سری بزن

طبیعتمرد

آقا سلام! اولا که بسيار ممنون که کلبه محقر طبيعتمرد رو به قدوم خود منور کردين. و ما رو هم با محبت خود شرمنده. دوم اينکه شاهين عزيز هم مثل شما ، به بنده لطف دارندو ظاهر وبلاگ که فرمودين هم نتیجه زحمات ايشان است. در مورد لينک هم با کمال ميل. فقط چون من بلد نيستم اين کار را انجام دهم، بايد اجازه بدی شاهين از امتحانات فارغ بشه و اين زحمت رو قبول کنه. به محض اينکه اين امر انجام شود، خدمتتون عرض خواهم نمود. در پايان هم بايد اعتراف کنم که بسيار زيبا می نويسيد و حس لذتبخش و آشنای در کوهستان بودن را به خواننده القا می کنيد. هميشه سبز باشيد و همچون حضرت دماوند پابرجا و استوار....

مهرداد

سلام دوست عزيز اطلاعاتي كه درباره طالقان نوشته ايد داراي ايراداتي ميباشد كه تصحيح آنها علاوه بر زيبايي گزارش صعود اطلاعات درستي هم به خواننده منتقل ميكند طالقان از شامل سه بخش بالا و ميان و پايين طالقان مي باشد داراي 84 روستا است رودخانه به سمت جنوب نميرود يعني رودخان از پراچان تااسفران از شرق به غرب جاري است

حسن ولياني

من يكي از علاقه مندان به مطالب در مورد روستاي وليان هستم و با وجود اينكه فاميلي خدوم هم ولياني است ولي تا كنون به اين روستاي زيبا سفر نكرده ام . پدر و مادر بنده در روستاي گازرخان از الموت و زير قلعه تاريخي الموت بوده اند و امكان دارد پدر بزرگان ما از روستاي وليان آمده باشند . به هر حال اگر كمي در مورد فضا و امكانات وليان اطلاع رساني شود گردشگران بسياري را بخود جذب ميكند . البته بنده با اين كه وليان را نديده ام ولي بسيار در مورد آن براي جذب گردشگر تبليغ ميكنم . بهر حال حس وطن پرستي را نمشود كاريش كرد . با تشكر