دنیای کوچک ما!

چند وقت پیش ایمیلی از یکی از دوستام بدستم رسید که برام خیلی جالب وتامل برانگیز بود. ببینید:

عکس زیر عکسی است که فضا پیمای وویجر از زمین در فضای بیکران گرفته است.درقسمتی از کتاب فضانورد آمریکایی کارل ساگان  می خوانیم:

دوباره به این نقطه نگاه کنید. همین جاست. خانه اینجاست. ما اینجاییم. تمام کسانی که دوستشان دارید٬ تمام کسانی که می شناسید٬ تمام کسانی که تابحال چیزی در موردشان شنیده اید٬ تمام کسانی که وجود داشته اند٬ زندگی شان را در اینجا سپری کرده اند. برآیند تمام خوشی ها و رنج های ما در همین نقطه جمع شده است. هزاران مذهب٬ ایدئولوژی و دکترین اقتصادی که آفرینندگانشان از صحت آنها کاملا مطمئن بوده اند٬ تمامی شکارچیان و صیادان٬ تمامی قهرمانان و بزدلان٬ تمامی آفرینندگان و ویران کنندگان تمدن٬ تمامی پادشاهان و رعایا٬ تمامی زوج های جوان عاشق٬ تمامی پدران و مادران٬ کودکان امیدوار٬ مخترعان و مکتشفان٬ تمامی معلمان اخلاق٬ تمامی سیاستمداران فاسد٬ تمامی «ابرستاره ها»٬ تمامی رهبران کبیر٬ تمامی قدیسان و گناهکاران در تاریخِ گونه ما٬ آنجا زیسته اند٬ در این ذره غبار که در فضای بیکران در مقابل اشعه خورشید شناور است. زمین ذره ای خرد در مقابل عظمت جهان است. به رودهای خون که توسط امپراطوران و ژنرال ها بر زمین جاری شده٬ البته با عظمت و فاتحانه٬ بیاندیشید. این خونریزان٬ اربابان لحظاتی از قسمت کوچکی از این نقطه بوده اند. به بی رحمی های بی پایانی که ساکنان گوشه ای از این نقطه٬ توسط ساکنان گوشه دیگر (که از این فاصله نمیتوان آنها را از هم بازشناخت) متحمل شده اند بیاندیشید٬ چقدر اینان به کشتن یکریگر مشتاقند٬ چقدر با حرارت از یکدیگر متنفرند. تمامی شکوه و جلال ما٬ تمامی حس خود مهم بینی بی پایان ما٬ توهم اینکه ما دارای موقعیتی ممتاز در پهنه گیتی هستیم٬ به واسطه این عکس به چالش کشیده می شود. سیاره ما لکه ای گم شده در تاریکی کهکشانهاست. در این تیرگی و عظمت بی پایان٬ هیچ نشانه ای از اینکه کمکی از جایی میرسد تا ما را از شر خودمان در امان نگاه دارد٬ دیده نمی شود.

زمین تنها جای شناخته شده است که قابلیت زیست دارد. هیچ جایی نیست٬ حداقل در آینده نزدیک که گونه بشر بتواند به آنجا مهاجرت کند.زمین تنها جایی است که می توانیم روی پای مان بایستیم. گفته شده که فضانوردی تجربه ای است شخصیت ساز که فرد را فروتن می سازد. شاید هیچ تصویری بهتر از این٬ غرور ابلهانه و نابخردانه نوع بشر را در دنیای کوچکش به نمایش نگذارد. برای من٬ این تصویر تاکیدی است بر مسئولیت ما در جهت برخورد مهربانانه تر ما با یکدیگر٬ و سعی در گرامی داشتن و حفظ کردن این نقطه آبی کمرنگ٬ تنها خانه ای که تاکنون شناخته ایم.

 

/ 14 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرشید فاریابی

خیلی وقته سراغی از اینجا نگرفته بودم. چقدر آروم و با وقاری . [گل]

محمدرضا

سلام دوست عزیز. وبلاگ خیلی خوبی دارین به ما هم سر بزنید www.sivar1.blogfa.com www.sivar2.blogfa.com منتظر تبادل لینک با شما هستم خط الراس غربی دنا

ali

انسانها ... گاهی خوب ٬ گاهی بد ٬ گاهی زشت هستند!!! این زندگی است.

rabbani

سلام همنورد. اين خوب بود براي اين مطلب آخري عنواني انتخاب ميكردي.وبلاگ خوبي داري . شما تو وبلاگت كسي را لينك نمكني ؟ اگر تمايل به ارتباط لينك باشي ما در خدمتيم

سارا

سلام سارا هستم 23 سالمه از وقتی رفتم ابشار شاهاندشت و دیدم خیلی به کوه بیمایی علاقه مند شدم ولی نمی دونم از کجا و چه جوری بلید اینکار رو یاد بگیرم خواهشا کمکم کنید

علي

سلام.با آرزوی قبولی طاعات وعبادات شما.وبلاگ زیبایی دارید.آیا حاضر به تبادل لینک هستید؟

رهنوردی به نام علی

سلام. وبلاگ بسیار زیبایی دارین. من از این پست تون خیلی خوشم اومد. خیلی جذاب بود. با اجازه اونو توی وبلاگم میذارم. البته با ذکر منبا (که همین وبلاگه) و با لینک مربوطه. البته اگه اجازه میدین. در غیر این صورد به سرعت پاک میکنم. منتظر پاسخ هستم.

علی ح

گردهماي ديواره نوردان خراسان بزرگ 8تا 10 فروردين اهداف كلي ارتقائ سطح فني ديواره نوردي تبدل دانش فني و تجربيات اهداف عملياتي اشناي با تكنيك هاي ديواره نوردي گارگاه هاي آموزشي صعود مصنوعي حمل بار روي ديواره روانشناسي امداد نجات براي طلاعات بيشتر به سايت Www.hamtanab.com مراجه نماييد.

آذر

سلام . جالب و قابل تامل بود.ممنون