باغ پر دردسر ما

بابا می گه : بگذار گلهادر بیاد ، باغ لااقل  یه بر  ورویی بگیره و  مشتری پسند بشه ، بعد می فروشمش . دیگه  از شرش خلاص می شم.

 بابا هر سال این حرفو می زنه .اما  من که می دونم .  اون اصلا دلش نمی یاد از اینجا دل بکنه  حتی  با همه ی سختی ها  و گر فتاریاش.  الانم که دیگه شکوفه های هلو و گیلاسا هم که در اومده باغ یه منظره ی بهشتی پیدا کرده .

مثل فرزندی می مونه که چند سال تر و خشکش کردی و حسابی مراقبش بودی بعد مجبور بشی دل از اون بکنی.  بابا بخاطر قلبش دیگه نمی تونه رو باغ کار کنه . من که امسال به احتمال زیاد باید برم سربازی . داداشم هم که مدرسه می ره و نمی تونه به باغ برسه.

*******

حدود 4 سال پیش وسط یک دره مسطح توی روستای ولیان  که بیابونی بیش نبود با اشتیاق فراوان  و هزار امید چند صد نهال درخت میوه کاشتیم . البته سالهای قبلش یک بار برای نهال کاری اقدام کرده بودیم اما محلی های تنگ نظر ،‌ یک شب تموم نهالها رو مخفیانه کندند و به سرقت بردند!

سال اول تموم نهالها رو با سطل آب می دادیم. بعد یه چاه زدیم و از اون به بعد  با یک پمپ شناور و یک موتور برق سیار80 کیلویی!  باغو آب می دیم . با حدود 100 متر شلنگ چند تیکه . موتور برقو صبح زود از کرج به ولیان می بریم  و بعد از صد باد هندل زدن روشنش می کنیم . بعد پمپ رو داخل چاه می فرستادیم و یا علی مدد گویان ماراتن آبیاری باغ رو شروع می کنیم . کافیه یه بار شیلنگ از یه نقطه تا بخوره تا شلنگها از قسمت بستها در بیانند و به پمپ هم فشار بیاد و خاموش بشه . اونوقته که باید از اونور باغ بدوییم بیاییم و دوباره بستها رو ببندیم و پمپو دوباره راه بندازیم. جابجایی مداوم شیلنگها هم بین درختها و وصل کردن اونها بهم که خودش داستان جدایی می باشد.

توی تابستان اونقدر هوا گرم می شه که بعضی وقتها من برای فرار از گرما تموم لباسامو با آب خنک چاه خیس می کنم. البته داداشم از خیس شدن زیاد خوشش نمی یاد و من  بعضی وقتها برای اینکه گرما زده نشه ، غافلگیرش می کنم و حسابی خیسش می کنم!!

یک بار یادمه که برای نهار رفتم از داخل روستا خرید کنم . چون عجله داشتم با همون سر و و ضع رفتم .گفتم بی خیال‌،  اینجا که کسی ما رو نمی شناسه . چشتون روز بد نبینه !وقتی وارد مغازه شدم یکی از دختر های هم کلاسی دانشگاه رو اونجا دیدم که با خانواده اش برای تفریح اومده بودند. طفلک به من زل زده بود و داشت فکر می کرد که منو کجا دیده ؟!! البته من بیرون ،‌ معمولی لباس می پوشم ولی منو تصور کنید با صورتی آفتاب سوخته و عرق کرده و خاکی  با موهای زیر کلاه مونده ی ژولیده و شکسته شده  ،‌ با  پاچه های شلوار جین پاره و  کفش  گلی شده ! خیلی خوش تیپ می شم ؟!!

اما موقع غروب که می شه ‌، کار دیگه تموم می شه .زیر نور زیبای خورشید در حال غروب ،‌ وقتی نسیم خنک بین شاخه های ظریف درختها و برگها وزیدن می گیره ،‌ انگار صدای تشکر درختها رو می شنوم که به خاطر سیراب کردنشان دارند تشکر می کنند . اونوقته که خستگی آدم حسابی از تنش بیرون می یاد.

*******

الان دو سالی می شه که میوه ی تموم همسایه ها و فامیلو می دیم. یکبار علی رغم میل پدرم ، چند تا جعبه هلو  رو پس از چیدن بردم میوه فروشی محلمون برای فروش . طرف پس از برانداز کردن با اکراه میوه ها گفت : اینا که فندوقی اند ! فوقش کیلویی صد تومن می خرم.

کاردم می زدند خونم در نمی اومد. حساب کنید یکسال آدم چشم انتظار باشه ،‌ مراقبت کنه ،‌ کود بده ،‌ شخم بزنه ، با هزار بدبختی آب بده تا باغش به ثمر بشینه و حالا موقع فروش اینقدر سر مالش بزنند. حاضر بودم میوه رو وسط خیابون بریزم ولی به اون نفروشم.

توی کشور ما آنقدر واسطه و دلال وجود داره که دیگه سود خاصی  به باغدار و کشاورز نمی رسه . یادتون می یاد سال پیش توی شهر دماوند چقدر سیب روی درختها موند و گندیدو باغدار فقط به خاطر اینکه پول حاصل از فروش میوه ها ش کفاف پول کارگر برای کندن و وانت برای حمل به بازار را نمی داد از خیر میوه هاش گذشت.

*******

راستی یه مدتیه که یک تیک عصبی پیدا کردم . چون مدام توی خونه یا بیرون می گم :

 

انرژی هسته ای حق مسلم ماست!!!

 

/ 8 نظر / 54 بازدید
شاهین

بابا حیفه همچین جایی رو بفروشین، به خصوص که این همه خاطره ازش دارین. تمام سعیت رو بکن که نگرش دارین

azizollahi

دوستان و همنوردان عزيز ، همانطور که اطلاع داريد شبکه سه سيما مدتی قبل اقدام به پخش مجموعه برنامه مستند صعود کوهنوردان ايرانی به اورست نمود که متاسفانه بنا به دلايل غير قابل قبولی پخش دست و يا شکسته آنهم مدتی است که متوقف شده است و دوستداران کوهنوردی را از تماشای آن محروم نموده . لذا از شما کوهنوردان علاقمند درخواست ميشود همگی در یک اقدام واحد و هماهنگ از طريق تماس با شماره تلفن ۲۲۰۴۴۰۲۷ - ۰۲۱ ( دفتر گروه ورزش شبکه سه سيما ) موکدآ از مسئولين مربوطه خواهان پخش منظم و متوالی اين مجموعه مستند و مفيد باشيم. بابا والله بالله تماشای اين مجموعه حق مسلم ماست .

نسيم مهرباني

سلام ! نوشته جالبی بود . البته پاراگراف ما قبل آخر متاثر کننده بود ( تیک عصبی رو نمیگم چون اپیدمی شده سيبهايی که موند و گنديد ) ... دلشاد و پاينده باشيد نازنين

میثم

انرژش هسته ای حق مسلم ماست نفت از بشکه ای ۲۰-۳۰ دلار شد هفتاد دلار ، طلا گرون شد ، سدها ، کارخونه ها ، پتروشيميها و هزاران پروژه نيمه کاره ديگه تموم شد ... فلان شد بهمان شد ... حقوق بازنشستگی پدر من از ماهی ۱۸ هزاتومن شد ماهی ۲۰۰ هزارتومن. توف به اين حکومت اسلامی . آدم خجالت می کشه بگه ايرانيه. تو هر چت رومی که ميری تا ميگی ايرانی هستم يا فحشت ميدن يا ميگن تروريستی يا قطع می کنند. تا حالا ما هند و پاکستان و آدم حساب نمی کرديم حالا اون ها ما رو آدم حساب نمی کنند. هند دو دوچرخه سوار ايرانی رو به کشورش راه نداده. داريوش ، کوروش آرام بخواب که احمدی نژاد کشورت و به ف... داده

صادق

سلام! مطلب و عکسها طبق معمول قشنگ بود! اما یادت نره هنوز هم جامعه نفهمیده که چه کلاهی سرش رفته! راستی من امروز مطلبی درباره ابشار نياسر و روستای ابيانه نوشتم فرصت کردی سری بزن!

مدير باشگاه کوهنوردی پيوندسبز ....بيرجند

سلام وبلاگ جالبی داريد موفق باشيد من شما رو در پيوند هايم قرار داديم خوشحال می شويم شما هم ما رو در پيوند های خودتان بگذاريد با تبادل لينگ اگر موافقيد ما رو خبر کنيد

حمید

بابا ما خسته شديم اينقدر باغ شما رو ديديم ! اهک ! نمی خوای مطلبو عوض کنی ؟