کول جنون( اشترانکوه ) 3800 متر

رشته کوه بزرگ اشترانکوه واقع در استان لرستان ، از سمت شمال غربی به جنوب شرقی امتداد یافته است . این خط الراس در فاصله تقریبی 18 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا تا منطقه کوهستان چقا گرگ در جنوب خط الراس امتداد می یابد.

قلل مهم ومشهور خط الراس اشترانکوه از شما به جنوب به ترتیب عبارتند از :

کولورید 3866 متر، پل پازن پیر 3850 متر ، گل گل 4050 متر ، گل گهر 3950 متر ، کوله لایو 4070 متر ، سن بران 4150 متر ، میرزایی 3800 متر ، فیال سون 3850 متر ، مهر جمال 3850 متر ، پیاره 3800 متر ، از نودر 3700 متر و کوله جنون 3850 متر .

قلل اشترانکوه به صورت قوس هایی هستند که در منتهی الیه هر قوس آن برفچال و یا یخچال بزرگی حد فاصل دو قله مهم قرار گرفته است. از ویژگی های قلل اشترانکوه ، یالهای گرده ای و خط الراس های تیغه ای می باشد که برای صعود آنها نیاز به آشنایی با فنون سنگنوردی ، داشتن اعتماد به نفس و رعایت ایمنی و دقت می باشد.

وجود یخچال بزرگ چال کبود در حد فاصل دو قله گل گل و چال کبود به علاوه در یاچه های گهر بزرگ و گهر کوچک در جناح غربی قله از مهمترین و زیبا ترین عناصر طبیعی جبال اشترانکوه محسوب می گردند.

اما اینبار مهمان کوهنوردان خوب امدادگر استان لرستان و شهر ازنا بودیم. برنامه مانور امداد ونجات کوهستان  بصورت صعود قله کول جنون ( دخمه جنها ) برگزار شد. از استان تهران هم چهار نفر در این برنامه شرکت کردند.

و اما گزارش تصویری برنامه :

 

 

ابتدای مسیر صعود از روستای کمندان

 

 

 

 

برای صعود قله ، مسیر تیغه شمالی  انتخاب شد. شیب این تیغه از 60 تا 80 درجه متغیر بود. تنها جنس خوب و سوزنی سنگ ،  این اجازه را به ما می داد تا بتوانیم بدون مشکل خاصی از آن صعود کنیم. صعود زمستانی این تیغه بسیار کار فنی باارزشی است . گزارش یکی از صعود های زمستانی این تیغه در مجله کوه شماره اخیر آورده شده است.

 

خیلی و قته که دنبال شکار چنین لحظه ای هستم. این عکس رو به همه بچه های زحمتکش امداد و نجات کوهستان تقدیم می کنم.

 

 

برفچال عظیم زیر قله و مسیر تیغه ی شمالی قله در سمت چپ

 

بر فراز قله از چپ آقای ار غند ، ستار پور ،  محمد و آقای اسکندری که زحمت گرفتن عکس را کشیده اند.

 

 

 

1- برای رفتن به ازنا می توان از قطار تهران – اهواز استفاده کرد . بلیت ازنا در حال حاضر 975 تومان می باشد.

2- پس از رسیدن به ازنا می توان با سواری خود را به روستای کمندان در ابتدای مسیر صعود رساند.

3- در طول مسیر چشمه های فراوانی وجود دارند. که حتی در این موقع سال دارای آب خوبی می باشند.

4- برای شب مانی می توان از پناه گاه کامران سلیمانی در ارتفاع 3000 متری استفاده کرد که در حال حاضر وضعیت مناسبی دارد.

 

/ 14 نظر / 74 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد تفنگدار

دوست عزيزم ، جناب آقاي والي نژاد ؛ من هم از محبت شما متشكرم. اما گويا يك كمي سوء تفاهم شده ! / اولا من جوانتر از آنم كه پسري به سن شما داشته باشم . ( بيشتر مي خوره كه برادر باشيم ) ثانيا بسياري از شاگردان من به واقع از خودم بهترند و اكثرشان هم - بي تعارف - خود، معلم اخلاق من بوده اند. مطمعنم شما جزء اين دسته ايد، هرچند به خاطر ندارم مطلبي به شما آموخته باشم .

mozhdeh

عجب عکسايی....خوب حال ميکنيدا...هميششه با طبيعت خوش باشيد...من اساسی حسادت ميکنم اساسی...!

عباس بهرامی نیا

سلام ... ببخشید من فرصت نمیکردم کامنتی برای شما بنویسم اما مرتب مطالب شما رو خوندم و استفاده کردم از گزارش خوب و کاملتون از منطقه اشترانکوه هم ممنون ...عکسها هم فوق العاده بود ... از قول من به هر امداد گری که میشناسید خدا قوت بگید . راستی از پست قبلی اینطور استنباط کردم که باید بگیم " قدم نو رسیده مبارک " !!!!! شاد باشید و پیروز باشید

ardalan

سلام. واقعا لذت بردم.عکسها و نوشته هات باعث شد که دوباره حس کوهنورديم گل کنه.هميشه موفق باشی عزيز.

حمید

سلام محمد جان . پسر تو مسابقه می دادی یا عکس می گرفتی ؟! پیروز باشی

جمال

سلام .وبلاگ عالی وعکسهای بهتری داری.امیدوارم از عکسها وتجربه ات در سفر به ازنا نهایت استفاده را ببرم.موفق باشی لطقا یک سری به من بزن مرا راهنمایی کن.متشکرم

كوهستان

سلام، خسته نباشيد راستش ما كه حسوديمون شد ، بابا دست ما آماتورها را هم بگيريد . شش سال پيش يخچال چال كبود را زيارت كردم ولي انگار همين ديروز بود....

بچه های امداد کوهستان

تمام بچه های امداد کوهستان در کنار حرم امام هشتم به شما و خانواده محترمتان سلام عرض می کنیم رضا . محمد حسن . محمد رضا