جواهردشت - قله 3630 متری سماموس

مرتفع ترین قله شرق گیلان که در البرز غربی قرار دارد ، قله سماموس به ارتفاع تقریبی 3630 متر می باشد. مسیر های عادی صعود به قله عبارتند از :

1- گیلان –رودسر- کلاچای- نرسیده به چابکسر دوراهی سیاهکلرود-  جواهر دشت - قله

2- مازندران - رامسر- جواهر ده -  قله

ما مسیر زیبای اول را از سمت گیلان انتخاب کردیم. ازشهر ساحلی  رودسر و 5 کیلومتر عبور ازشهر کلاچای نرسیده به چابکسر سمت راست به تابلوی سیاهکلرود برخورد میکنیم که مسیر را ادامه داده تا به سیاهکلرود میرسیم.

 دم دمای صبح با بیدارشدن از خواب ، آن چیزی که نگاههای مشتاقمان رو به خود جلب می کندخانه های روستایی خیاط محله و سجیدان در بالای سیاهکلرود می باشد. گلدانهای گل روی ایوان خانه بسیار دل انگیز وچشم نوازند.  بعد از گذر اتوبوس از پلی باریک بر رود خانه سجیدان ، وارد چاشت خورلات که مکانی تفریحی وگردشی است می شویم. چادر های خودمان رو در سوی دیگر رودخانه بر پا می کنیم .

 

بعد از برپایی چادرها به کنار جاده می آییم .  برای رسیدن به جواهر دشت ، سوار جیپ های کمک دار وبدون پلاک بسیار کهنه ای  می شویم که از اینها را قبلا فقط در سبلان وقطور سویی دیده بودم. نوع خاصی از جیپ روسی در اینجا وجود دارد که یادآور فیلمهای جنگ جهانی دومه !

 

حدود 2 کیلومتر اول جاده ،  آسفالت می باشد اما از انتهای جاده آسفالته تا جواهر دشت ،حدود 22 کیلومتر جاده خاکی پر فراز و نشیب و  بسیار ناهموار وجود داره که از دل جنگل ها بکر و باشکوه و از کنار دره های عمیق می گذره. اما دل آدم می گیره وقتی می بینی یه بیل مکانیکی اینچنین به جون جنگل افتاده تا  4 کیلومتر دیگه از مسیر  زیر سازی و آسفالت بشود. خوب دستشون درد نکنه ، پس از گلی که به سر صنعت و اقتصاد زدند حالا دارند تلاش وهمت مضاعف می کنند تا راههای دسترسی روستایی ها یا شاید هم زمین خوارها  رو هم سهل و آسون کنند!

 با وجود تکان های شدید ماشین ،  همون جا سر جاهامون بلند می شیم تا منظره های باشکوه و زیبای  اطراف رو بهتر ببینیم. در اواسط راه قهوه خانه ای در کنار چشمه ای قرار دارد که محل خوبی برای توقف و استراحته . با افزایش ارتفاع،  از پراکندگی درختها کاسته شده ، بصورتی که در نزدیکهای روستا ، اقلیم منطقه کاملا کوهستانی می شود.  کم کم روستای زیبای جواهر دشت از دور پیدا می شود .

 

نوار زیبایی از مه ، فراز ده را پوشانده است. درجنوب روستا قله سماموس بسیار نزدیک و دست یافتنی به نظر می رسد. حدود چند صد خانه در ده دیده می شود. روستا فاقد برق و آب لوله کشی می باشد و آب روستا از چشمه های بالا دست تا مین می شود. اینجا، زمستانها کسی در روستا به خاطربسته بودن راه ها وبرف وسرمای شدید  باقی نمی ماند. اما  سکوت وسادگی  روستا و بکر بودن فضای آن بسیار دلنشین و آرامش بخشه. 

حرکت خودمان را از انتهای روستا ودر جهت جنوب شروع می کنیم. خطوط زیگزاگی جاده ای  خاکی در  شیب زیر برفچال قله قابل مشاهده می باشد. این جاده متاسفانه از سوی جواهر ده تا خود قله کشیده شده است! خب اینبار هم دوباره دستشون درد نکنه ! راه خودمون رو از داخل دره به سمت جنوب ادامه می دهیم. هوا گرم و آفتاب آزاردهنده است و تنها نوشیدن مایعات به دفعات زیاد و مقدار کم هست که توانمان رو برای صعود حفظ می کنه.

در هر قسمت از مسیر با توجه به پوشش علفهاو گلهای کوهی بوی خوشبو و متفاوتی به مشام می رسد.نوع خاصی از ارس خزنده وسطحی در این منطقه وجود دارد که برای اولین بار بود که می دیدم.  

 

در انتهای دره ، یال پرشیبی رو به سمت خط الراس و قله پیش می گیریم . در زیر برفچال نزدیک قله ، ظرفهای آب خالیمان  رو پر می کنیم و جانی دوباره از آب نه چندان صاف اما بسیار خنک آن می گیریم. در نزدیکهای قله برروی جاده خاکی قرار می گیریم و با گذشت حدود 5 ساعت به امامزاده روی قله می رسیم.

یکی از مراسم خوب رو قله رو برگزار می کنیم. بدین صورت که حلقه ای تشکیل می دهیم و دستهای همدیگر را می گیریم و هرکدام دعایی در حد یک جمله می گوییم.

 

داخل امامزاده

خانواده ای با وانت مزدا  قبل از ما از سمت جواهرده بالا آمده اند و به بالای قله و امامزاده رسیده بودند . زیارت و دعاهای مادر خانواده موقع خداحافظی ازآنجا خیلی خالصانه ، ساده و صمیمانه بود.

سراسر دره های زیر قله تا دریا را  ابر های سفیدی پوشانده است که منظره بسیار باشکوهی رو در پیش رویمان خلق کرده است. عکسی به یادگار می گیریم وخاطره این صعود خوب رو برای همیشه در ذهن و دلهایمان ثبت می کنیم.

 

/ 12 نظر / 143 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حق بین

سلام بر یارن کوه وبلاگ بسیار زیبائی دارید همیشه پابه کوه باشید .مطلب حادثه در دنا را بخوانید ممنون حق بین

فواد

سلام ... عکس آخر بسیار زیبا بود ... تبریک میگم ... هفته پیش میخواستیم بریم کمجل که یکی گفت تاسیسات سد اجازه عبور نمیده ... میخواستم ببینم چطوره اوضاعش ... به هر حال نشد که بریم ... این هفته هم برنامه علم داریم ... تا ببینیم کی جور میشه ...

مریم(به تماشای آبهای سپید)

سلام... این عکساتون بدجوری منو هوایی کرد. یه دوستی دارم که اهل روستای باجی گوابر( یا شایدم باجی گبابر) پایین خیاط محله است و به لطف اون 3-2 باری تا سماموس رفتم. البته بدون جیپ! [لبخند]منظره های بسیار بکر و زیبایی داره! مخصوصا نزدیک جواهر دشت. تپه های سبزش! بدون حتی یه درخت زیبایی خاصی دارن! اگه گله اسبها هم توش باشه که دیگه محشر می شه.

سروش

خیلی وبلاگ باحالی داری واقعا خودم رو توی تمام این عکسها میبینم

نیما

سلام و درود گزارش خوب و مفیدی بودبا تصاویر زیبا. ممنون در آینده دوست دارم که به این قله صعود کنم برقرار باشید [گل]

انصار

سلام خسته نباشی-باورت میشه من خودم اهل جواهر دشتم وپدر بزرگمان آنجا خونه داره ولی من تا به حال به قله سماموس نرفتم-ان شا اله یکبار باهم بریم

امیر طالبی

سلام ممنون از گزارش زیبایی که زحمتش رو کشیده بودین. میخواستم بدونم فایل جی پی اس مسیر صعود به قله سماموس از جواهر دشت رو دارید. اگر جواب مثبت هست ممنون می شم برام بفرستید. به امید دیدار

یوسف فخرثانی قاسم آبادی

جناب آقای والی نژاد:عکس شما فوق العاده زیبا ست آرزو دارم بتوانم به آنجا سفر کنم متاسفانه به علت مشغله کاری نمی توانم (از تهران)

سلیمان

جناب آقای والی نژاد ضمن تشکر از شما نوشته های شما بسیار زیبا بود .ایکاش عکس جواهردشت بیشتر بود.

علی

سلام .زحمت میکشید جی پی اس مسیر رو برام ایمیل کنین.ممنون