قلعه لمبسر

نیمروز یک روز گرم و زیبای خرداد ماه ،‌ خورشید در آسمان بی داد می کند .شکوفه های  زیبای بهاری محوطه درون قلعه را به زیباترین حالت ممکن مفروش کرده اند.  بر روی لبه ی  یکی از باروهای قلعه ایستاده ام و به دشت سرسبز رو به رویم می نگرم.باغها و خانه های پایین دست و روخانه خروشان و مارپیچ نینه رود که پس از دره وارد باغها وشالیزارهای روستای رازمیان می شود.

 غرق در افسون تاریخ پر رمز وراز قلعه الموت و لمبسر  هستم . ای کاش ممکن بود  زمان به عقب برمی گشت ومن می توانستم ساعاتی را  از آن دوران سرتاسر حماسه و تلاش را تجربه می کردم. در و دیوار و سنگهای اینجا رازهایی نهفته بسیاری  را در سینه خود نگاه داشته اند.
 

 قسمتی از  دیواره های  به جا مانده در اطراف قلعه. به راستی چند صد سال قبل با چه امکاناتی و با چه جرات و دقتی  این دیوارها را بدین گونه برپا کرده اند؟  به گونه ای که هنوز هم بعد از این همه سال این چنین استوار ایستاده اند. 

قلعه لمبسر در بخش الموت  رودبار شهرستان ،‌  از توابع قزوین در شمال شرقی روستای رازمیان واقع گردیده و جزو مهمترین قلاع اسماعیلیه در عصر سلجوقی است. سال ساخت بنای قلعه در متون تاریخی نیامده اما به نظر می رسد که از استحکامات دوره ساسانی وقرون اولیه اسلامی باشد.قلعه لمبسر به واسطه موقعیت و اهمیت خاص خود در دوره تسلط اسماعیلیه شهرت پیدا کرده و پس از قلعه الموت مهمترین قلعه بشمارمی رفته است. 

قلعه لمبسر بر بالای کوه وسیع و مسطحی که به واسطه رودهای اطراف در دامنه های غربی ،‌ شرقی و جنوبی از رشته کوههای اطراف جداست قرارگرفته وبه همین دلیل به قولی حتی از دژ الموت نیز مستحکمتر بوده است. زیرا از سه جهت پرتگاههای مخوفی داشته و غیر قابل نفوذ بوده و  وسعت بی نظیر آن اجازه کشت به اهالی آن می داده است ،‌بنابراین با محاصره  نیز امکان تصرف قلعه دشوار بوده است. 

از معدود بناهای سالم بجا مانده در داخل قلعه. باقی ابنیه قلعه زیر خاک مدفون می باشند. 

قلعه لمبسر ابعادی در حدود 480 متر در جهت شمالی – جنوبی و190 متر در جهت شرقی – غربی داشته و اختلاف سطح پایینترین و بالاترین قسمتهای آن 150 متر است. ( مساحتی حدود 9 هکتار )

بر قسمتی از سمت شرقی آن شرف به نینه رود که شیب کمتری دارد دیوارعظیمی بنا کرده اند که حدود 10 متر ارتفاع داشته و هم اکنون بخشهایی از باروی آن باقی مانده است. در دیگر قسمتهای قلعه به واسطه عدم نفوذ پذیری طبیعی ،‌ برج و بارویی کوتاهتر ساخته اند . از استحکامات شمالی قلعه که تنها راه نفوذ ودسترسی به قلعه را شامل می گردیده اثری به جا نمانده اما با توجه به آثار باقی مانده این بخش مسلما داراری دروازه ،‌ برج و باروهای معظم بوده است.

 

آب انبارهای عمیق کنده شده در دل سنگ  در داخل قلعه . برخی از حوضچه ها با همدیگر راه دارند به نحوی که سر ریز آب یکی داخل بعدی می ریزد. شاید به علت جلوگیری از سرریزی آب و نیز ته نشین کردن روسوبات آب و بدست آوردن آب زلالتر.

آبراههای کنده شده روی سنگ را می توانید در قسمت راست و پایین تصویر تشخیص دهید. 

برای ساختن استحکامات از مصالح سنگ با ملاط ساروج و ساروج یک پارچه استفاده شده است. آب قلعه توسط آبراهه ای کنده شده در سنگ از نینه رود در فاصله دو فرسنگی قلعه تامین می شده است که در چندین آب انبار ذخیره می شده ، همچنین در پایین دیواره شرقی راهروی سرپوشیده ای به عرض 95 سانتی متر قرار داشته که با پله های ناهموار ارتفاع 190 متری قلعه تا سطح رود خانه را به هم مرتبط می ساخته است.

به اذعان محققان ایرانی و خارجی قلعه لمبسر از قلعه های وسیع و قابل توجه دفاعی ساخته شده توسط انسان می باشد.

   

عکسها از محمد  

*برای رفتن به قلعه می توانید پس از رسیدن به قزوین ، به سمت شمال وارد جاده ی الموت شوید که پس از گذشتن از گردنه و سر ازیر شدن از آن وارد رجایی دشت شوید. پس از رجایی دشت یک دوراهی با تابلو مسیر قلعه لمبسر که در روستای رازمیان می باشد را مشخص کرده است .

** با استفاده از جزوه میراث فرهنگی قزوین

 

 

/ 10 نظر / 209 بازدید
حميد

عجب عکسای قشنگی گرفتی . ما نيستيم خوش می گذره ؟!

افسانه

از گزارش مفيد و قابل توجهتون ممنون . جالب بود

حميد

سلام ... آقا نه خسته ...

سیاوش

سلام وبلاگ قشنگی داريد و صميمی البته ... کوه ها با همند و تنهايند هم چو ما با همان و تنهايان من شما رو لينک کردم .

ميثم

به به دوست قدیمی راستشو بگو رفته بودین دنبال زیر خاکی من که شما تهرونی های عزیز رو میشناسم. خب حالا کوزه است یا طلا جواهرات. خوش باشی...

شاهین

توضیحات خیلی جالب بود. عکس ها هم واضح و گویا. ایشالا همیشه به گردش خوش باشی

دايی علی

سلام از اهواز گرم .خسته نباشيد .دوست قديمی من خيلی وقت بود که دنبال آدرس وبلاگتون ميگشتم که حداقل يه کامنت کوچولو براتون بزارم سالهای قبل از طريق وبلاگ ديگری ارتباط داشتيم و به دليل گرفتاری مدتی نبودم حالا يه تيم کوهنوردی با حدود ۹۰نفر عضو تشکيل دادم ويه وبلاگ جديد........در قسمت پيامها به تقليد از شما شاخه گل سرخ داريم !!!!!!!سرفـــــــــراز وبرفـــــــــراز باشيد

مريم

سلام و خسته نباشيد. با اتوبوس امكان رفتن به قلعه و جود دارد يا خير؟

سارا

سلام از مطالبتون تشکر می کنم. من دانشجوی مرمت بناهای تاریخی هستم و برای پایان نامه ام می خواهم یک قلعه انتخاب کنم . با توجه به صحبتهای شما این قلعه نظرم را جلب کرد. میخواستم اگر امکانش هست تعدادی عکس واضح تر از قلعه ارسال بفرمایید. باتشکر فراوان