طبیعت زیبای چابهار- بخش نخست

کوههای مینیاتوری ( مریخی )

حدود 40 کیلومتر در شرق چابهار به سمت بند گواتر ، کوههایی در سمت چپ جاده نمایان می شود که  کوههای مینیاتوری یا مریخی نامیده می شوند.

در نقاشی های مینیاتوری ، تصاویر ، شباهتی به دنیای واقعی ندارند ، که دلیل نامگذاری این سلسله کوههای کم ارتفاع ساحلی با نام مینیاتوری به این موضوع بر می گردد.

این کوههای زیبا از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد وباران به شکل دندانه دندانه و پراز لبه ها و چاکهای فراوان در آمده اند که بومیان بلوچ این منطقه به سبب شکل غیرعادی شان ، از آنها با نام  کوههای مریخی نیز یاد می کنند. این سلسله کوهها که در نوع خود بی همتا وصف می شوند ، تنها در شمار کمی از کشورهای جهان همانند آنها وجود دارد. با این وجود ،  این پدیده ویژه طبیعی کشورمان ، کمتر مورد توجه قرار گرفته است وتا جایی که می دانم در لیست پدیده های طبیعی کشور به ثبت نرسیده است.

 جاده چابهار – گواتر ، سراشیبی ها وسربالایی های تند بسیاری دارد و به گونه ای غیر استاندارد می باشد که به قول راننده بلوچمان ، شرکت های بیمه ،  ماشین ها را در این جاده بیمه نمی کنند. اما مناظر دوسوی این جاده بسیار زیبا می باشند. درسمت راست جاده ، ساحل گسترده ،  با شکوه ودر برخی قسمتها، صخره ایدریای عمان در کنار مناظر شگفت انگیز و رویایی کوههای خاکستری مریخی در سمت چپ ، تصاویر خاطره انگیزی را در ذهن هر بیینده ای به یادگار می گذارد.

به گفته راننده مان ، که راهنمای ما هم بود ، پیشتر از طوفان گنو ، تالاب زیبایی به رنگ صورتی بین جاده و دریا وجود داشت که بعد از باران های سیل آسای طوفان گنو ، بابرهم خوردن آب این تالاب ، دیگر نشانی از رنگهای قبلی آن برجای نمانده است.

 در این جاده ،‌آسیاب بادی دیدنی وجود دارد که به  بوسیله تلمبه ای  ،‌آب را از درون چاه بیرون می آورد. با وجود آنکه ، چاه از دریا فاصله ای کمتر از ۵٠ متر دارد ،‌اما آب آن شوری بسیارکمتری دارد و مورد استفاده دام ها قرار می گیرد. صدای جیر جیر این آسیاب در کنار صدای امواج ،‌بسیار دوست داشتنی می باشد.

عکسها از محمد ،‌پاییز ٨٩

/ 12 نظر / 54 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرا

عمو محمد عزیز، ممنون از عکسهای عالی که ما رو درشون شریک کردی. همیشه خوب و خوش

مصطفی

اینجاست که به قول سعدی با گفت: خود نه زبان در دهان عارف مدهوش حمد و ثنا می‌کند که موی بر اعضا

شادی گنجی

سلام چه عکس های زیبایی. مخصوصا عکس شماه 4 و 5. شب و روزتون خوش

نادعلی

سلام عکس های قشنگی گرفتید به وبلاگ هم من سر بزنید مرسی

محمد گائینی

درووود بر محمد عزیز گزارش و عکس های خیره کننده ای بود برقرار باشی...

سعيد ( طبيعت زيباي ايران )

سلام . دوست عزيز بسيار زيبا بود عكس هات به خصوص همون عكس اولي . در نزديكي هاي منجيل هم كوهاي اين چنيني هستند ولي خوب به اندازه اينجا نميرسه . اگه روي همين سرمايه گذاري بشه با توجه به اينكه اون استان هم محرومه ميتونه پذيراي بسياري از توريست ها و طبيعت دوست هاي هم وطن هم باشه . بدرود [گل]

یاشا

سلام دوست عزیز مطالبتون بسیار زیبا و خواندنیست خوشحال میشم به وبلاگ منم سری بزنید و با هم تبادل افکار داشته باشیم همیشه شاد و موفق باشید

سروش

تصاویر بسیار رویایی هستند

پدرام

سلام گزارش زیبایی بود موفق و شاد باشی منتظر نظراتت در بلاگم هستم