سرمای حاصل از وزش باد و هایپوترمی

    کاهش گرمای بدن بیش از مقدار تامین آن را که براثر سرمای حاصل از وزش باد یا به علل دیگر ایجاد می شود   هایپوترمی Hypothermia  می گویند.

فعالیت ارادی برای جبران گرمای ازدست رفته می تواند بصورت گرم کردن بدن با فعالیتهای ورزشی یا یصورت غیر ارادی نظیر لرزیدن باشد.

اگر دمای بدن انسان را 37 درجه سلسیوس در نظر بگیریم ، افزایش یا کاهش یک درجه دما سبب ایجاد تب یا لرز در بدن می شود. بخشی از گرمایی که در عضلات تولید می شود به داخل جریان خون گسترش می یابد    وبخشی دیگر به سطح پوست بدن هدایت می شود که معمولا دمای آن حدود 2 تا 5 درجه از اندامهای  داخلی کمتر است.

بر اثر تحقیقات به عمل آمده اگر دمای داخل بدن به 35 درجه برسد ، سبب بی نظمی وناهماهنگی در فعالیت اعضای بدن ، و اشتباه در اعمال وکارها می شود.در دمای 4/34 در جه سلسیوس توهمات آغاز می شود. بیمار اغلب تصور می کند که خود و دیگران بدون صدا حرف می زنند. اگر کاهش دما ادامه یابد انقباض عضلات ، عدم تمرکز وبی دقتی در عمل و دیده ها مشاهده می شود . وبه تدریج حالت تسلیم پذیری وانفعال در شخص ظاهر می شود.این کاهش سطح هوشیاری به علت کاهش یافتن رسیدن اکسیژن به مغز وکاهش دمای مغز می باشد.(هایپوکسی)

نکات زیر توصیه می شود:

1-    هنگام ورزش باد دمای هوا با یک رابطه غیر خطی کاهش می یابد. این رابطه را می توانید از جدول سرمای حاصل از وزش باد بیابید،( مجله کوه شماره 10)

2-     تا آنجا که می توانید در هنگام صعود بدن ولباسهای خود را خشک نگاه دارید . زیرا لباس خیس حدود 90 درصد از قدرت پوشش و عایق بندی خود را از دست می دهد. لباسهای از نوع گورتکس که قابلیت تنفس ، ضد باد و آب بودن را دارند برای صعود بسیار ایده آل می باشند. پوشیدن بادگیر بدون خاصیت تنفس که موجب تعریق زیاد موقع صعود می شود ، توصیه نمی شود.

3-      نوشیدنی های گرم نظیر قهوه غلیظ ، چای ، شیر نسکافه و ...کمک بزرگی برای جلوگیری از هایپوترمی است. شخص مبتلا به هایپوترمی نباید از مشروبات الکلی استفاده کند. لازم به ذکر است که نباید دمای نوشیدنی از دمای بدن خیلی بیشتر باشد .زیرا با خوردن یک نوشیدنی داغ ، مغز به رگهای سطح پوست بدن فرمان می فرستد وسبب گشاد شدن آنها می شود که این امر تنها موجب اتلاف بیشتر دما از سطح        بدن می باشد.

4-     اگر لباسهای شما بر اثر برف یا باران یا به هر علت دیگر خیس شد سعی کنید آنها را عوض کنید. در ضمن اولین کار هنگام وارد شدن به پناهگاه یا چادر می تواند عوض کردن لباسهای زیر ، وپوشیدن لباس نخی خشک باشد.

5-        با مصرف غذاهای گرم وانرژی زا و استراحت انرژی گرمایی از دست را مجددا تامین کنید.

6-        داشتن یک روحیه قوی ونباختن خویش در هنگام شرایط بحرانی ، دیگر نیازی به یاد آوری ندارد.

 

راستی من که با باد و بوران برنامه های زمستون  خیلی حال می کنم .

شما چطور؟

 
جام خالیست ، شرابی باش ... کویر تشنه است ، بارانی باش ... جسم سرد است ، آفتابی باش ... جان بی جان است ، روحی باش ... نگاه سرتاسر انتظار است ، دیداری باش ... کوه غرور بلند است ، تیشه فرهادی باش ... بدن خسته است ، نوازشی باش ... زندگی پوچ است ، هدفی باش ... دل عاشق است ، معشوقه ای باش ... این مرد دلداده است ، دلبری باش ... دلداری باش ... دلداده ای باش ... دلی باش ...

/ 3 نظر / 14 بازدید
maziar

سلام :) آقا کلی حال دادی با لينک دادنت :) موفق باشی :)

بابک

می خوام ، برات يه رازی رو بگم ، می خوام از اون روزی حرف بزنم که دستهات رو دادی به من . می خوام از اوون روزی بگم ، که زل زده بوديم توو چشمهای هم و داشتيم حرفهای ناگفته اين همه مدت رو به هم ميزديم .............. من در حال نوشتن یکسری متن هستم . اگه بیای و نظرت رو بگی ممنون میشم ... یاحق (بسته ام بار سفر -- همون پسر / دختر قدیم)

salam be maa ham sar bezanin