مرگ سرخ جنگلهای گلستان

 

جمعه هفته گذشته وقتی از فرودگاه گرگان بیرون آمدم ، در حالیکه آسمان صاف وآفتابی بود ، اولین چیزی که توجهم را به خود جلب کرد ، ابری سفید ومتراکم بر فراز کوههای جنگلی اطراف گرگان بود.

آرزو می کردم آنچه را که می بینم ، آنچیزی نباشد که حدس زده بودم . اما باحرکت در مسیر جاده گرگان – علی آباد و بانزدیک شدن به آن منطقه، به یقین رسیدم که این دود ناشی از سوختن درختان جنگل می باشد. تمام مدت ، غمی سنگین قلبم را فشرده ساخته بود . از ناراحتی نمی توانستم سرم را بالا بگیرم و شاهد این فاجعه باشم. در خبرها خوانده بودم که آتش سوزی جنگل گلستان چند روز قبل مهار شده بود اما ظاهرا آتش زیر خاکستر دوباره زبانه گرفته است وبه جان جنگل افتاده است.

در طی اقامت چند روزه ام در علی آباد ، متاسفانه خبر دارشدم که در چند نقطه جنگلی دیگر نظیر افراتخته و خاک پیرزن هم آتش سوزی هایی رخ داده است.

در سال جاری علاوه بر آتش سوزی های فراوان وگسترده در مریوان ، سطح قابل توجهی از جنگلهای هیرکانی از رودبار تا عباس آباد و کلاردشت و از آنجاگرفته تا شاهرود و علی آباد کتول وجعفر آباد گرگان و منطقه حفاظت شده پارک ملی گلستان مکررا در آتش سوخته است.

مساحت آتش سوزی ها بنا بر گفته طبیعت دوستان ، دست کم 8 برابر مدت مشابه در سال 1388 وبی نظیر در طول یکصد سال گذشته بوده است.

علت آتش( خشکی وگرم بودن هوا ، نباریدن باران ، یا ورود شکارچی غیرمجاز و گردشگر ) هرچه می خواهد باشد ، اما ضعف و ناکارآمدی غیرقابل توجیه سازمانهای محیط زیست وجنگلها ومراتع را در عدم اطفاء درست و به موقع آتش سوزی نشان می دهد. باز هم می بایست چند روزی منتظر ماند تا یکی دو فروند بالگرد از هوانیروز یا هلال احمر ، بعد از گذراندن کاغذ بازی های اداری از تهران وباطی این فاصله طولانی وباازدست دادن زمان حیاتی به منطقه برسند.

این روزها ، خبرهای تلخی از گلستان می رسد. ارزشمندترین پارک ملی ایران ، زیستگاه 90 هزارهکتاری که با وجود اینکه تنها شش صدم درصد از مساحت ایران را شامل می شود ،  یکجا بیش از نیمی از پستانداران و یک پنجم گونه های گیاهی طبیعت ایران را در خود جای داده است.

این روزها ، نگاههای ملتمسانه مان را به آسمان دوخته ایم تا شاید از برکت وجود باران ، زخم های بی پایان این سرزمین کمی التیام یابد.

در این رابطه بخوانید :

/ 4 نظر / 40 بازدید
مریم

جایی که جون آدما ارزش نداره، به نظرت کسی به درختها و طبیعتش اهمیت می ده؟!!!!!! افسوس

مازیار

سلام دوست من حالا حالا ها باید منتظر فجایع زیست محیطی باشیم خشاب بلایا پر است از فشنگ

حسام

ممنون از لطف شما.[گل]