دانلود Tracks و Waypoints از سایت Wikiloc

دانلود Tracks و  Waypoints از سایت Wikiloc

دراینجا ، نشان خواهیم داد که چگونه می توان مسیر های مختلف ( Tracks )   ومحل های مشخص شده برروی آن ( Waypoints) را از وب سایت Wikiloc دانلود کرد. با داشتن اطلاعات مسیر بر روی دستگاه GPS ، خواهید توانست به مانند نفر اصلی ، بر روی مسیر حرکت کنید.

نکته 1 : دستگاههای GPS ، رد پا ها را به صورت نقاط جدا از هم ذخیره می کنند. این نقاط در وقفه هایی از پیش تعیین شده ، ذخیره می گردند. این وقفه ها می توانند زمان ، مسافت و یاهر دوی این ها باشند. به عنوان مثال می توانیم در Setup  دستگاه مشخص کنیم که هر چند ثانیه ، یا با طی چه مسافتی نقاط مسیر ثبت گردند. هر کدام از این نقاط دارای اطلاعاتی نظیر طول و عرض جغرافیایی ، زمان و دیگر موارد می باشند. برای نمایش پیوسته یک مسیر ، این نقاط توسط خطوط به یکدیگر متصل می گردند. در حالیکه این خط ها وجود خارجی ندارند و تنها برای نمایش بکار برده می شوند.

هر دستگاه تنها می تواند تعداد مشخصی از نقاط یک مسیر را ذخیره کند. به عنوان مثال 10000 یک عدد رایج در بین GPS ها می باشد. مشکلی که در اینجا وجود دارد این می باشد که بسیاری از GPS ها  تنها می توانند 500 نقطه مسیر را در هر Segment حافظه خود بارگذاری (  Load ) کنند .

اگر برای مثال شما یک مسیر کوهپیمایی را با بیش از 2000 نقطه دانلود کنید و تلاش کنید تا آن را به GPS خود منتقل کنید ، تنها 500 نقطه اول مسیر یا 25 % کل مسیر منتقل خواهد شد ، وبقیه آنرا از دست خواهید داد. ( آن چیزی که من در نرم افزار MapSource  تجربه کرده ام این می باشد که کل مسیر به 500 نقطه فشرده می گردد. وسپس به دستگاه شما انتقال می یابد. از این رو به نظرم Resolution  مسیر یا دقت آن کاهش می یابد ، مترجم )

یک راه حل برای دوری جستن از این دردسر ، بخش کردن ( Split ) این 2000 نقطه به 4 گروه 500 تایی می باشد که هر کدام یک Track Segment خوانده می شوند.

نکته 2 : مشکل آن گروه از GPS های گارمین که تنها 500 نقطه را در هر Segment  ذخیره می کنند این است که این دستگاهها دو فضای جداگانه برای نگهداری Track ها دارند:

Active log Area : فضایی است که مسیرهایی را که شما در حال Log گیری می باشد را ذخیره می کند. این فضا می تواند 10000 نقطه را ذخیره کند. هنگامیکه مقدار استفاده شده این حافظه به 100 % رسید ، دستگاه از ذخیره باقیمانده مسیر باز خواهد ایستاد یا اطلاعات جدید رابرروی اطلاعات قبلی بازنویسی خواهد کرد.  ( بستگی به تنظیم کاربر در Setup  دستگاه دارد.)

Saved log Area : جایی است که دستگاه ، مسیرهای  مورد نظر کاربر را ذخیره می کند. ( یا از روی فضای Active log  یا با دانلود نقشه ها از نرم افزار مربوطه دستگاه ) این فضا از Segment  های مختلفی تشکیل شده است . ولی هر Segment بیشتر از 500 نقطه را نمی تواند شامل گردد.

حال برخی  ادعا می کنند که می توان مسیرها را در فضای Active log  ، دانلود کرد. ( این کار با ایجاد یک Active log  ساختگی امکان پذیر می باشد) با انجام اینکار شما فضای Active log  را که توسط GPS برای ذخیره مسیرهای واقعی Log  شده ، استفاده می شود را دچار درهم ریختگی و آشفتگی می کنید . از این رو این راه حل سفارش نمی گردد.

راه حل بهتر ، دانلود مسیرها در Saved Log Area می باشد.

Wikiloc برای دانلود گزینه های مختلفی را دارا می باشد که به شما این امکان را می دهد که بسته به نوع دستگاه خود یکی از گزینه ها را برگزینید.  ( این گزینه ها زمانی قابل کاربرد می باشند که مسیر مورد نظر از بیش از 500 نقطه تشکیل شده باشد.)

Original uploaded track points : این گزینه را زمانی انتخاب کنید که بدانید که GPS شما محدودیتی از نظر کاربا فایلهای مربوط به مسیرهای طولانی ندارد.

Simplified track points  : این گزینه در اصل مسیرهای دارای نقاط زیاد را کوچک و فشرده می سازدو آنرا به 500 نقطه محدود می کند. من این روش را پیشنهاد نمی کنم هر چند که با انتخاب این گزینه ، کار شما راه خواهد افتاد.

Split into multiple segments : این گزینه شماری از Track Segment ها از روی فایل بزرگ اصلی می سازد. به عنوان یک راه حل این روش پیشنهاد می گردد. به کل مسیر یک ID منحصر به فرد اختصاص می یابد وهر Segment  نیز شماره خویش را خواهد داشت.

*****

خلاصه فرآیند انتقال اطلاعات مسیر ، به GPS بدین شرح می باشد:

1-     Tracks  و Waypoints را به صورت فایل GPX از سایت Wikiloc  دانلود کنید.

2-     فایل GPX را با استفاده از نرم افزار دستگاهتان (Mapsource برای GPS های گارمین ) بازگشایی کنید.

3-      از گزینه Send/ upload برای انتقال اطلاعات به دستگاه خود استفاده کنید.

می بایست که همیشه اطلاعات را با فرمت GPX دانلود کنید . فرمت GPX یک فرمت استاندارد برای تبادل اطلاعات بین نرم افزارهای مربوط به سازندگان GPS و وب سایتهای اینترنتی می باشد. تمامی نرم افزارهایی که با GPS کار می کنند ، می توانند با این فرمت کار کنند.

سازندگان مختلف GPS نرم افزارهای گوناگونی را ارئه کرده اند. اما در اینجا من یک نرم افزار ساده و کم حجم رایگان به نام GPSEasy  را پیشنهاد می کنم که می توانید آنرا از این آدرس http://www.easygps.com/default.asp دانلود کنید . یک چیز مفیدی که درمورد این نرم افزار وجود دارد این می باشدکه قبل از انتقال اطلاعات مسیر به دستگاه ، بررسی می کند که آیا دستگاه شما می تواند با مسیرهای بیشتراز 500 نقطه کار بکند یا خیر. در غیر اینصورت به شما اجازه انتقال اطلاعات را نخواهد داد.

نحوه دانلود از سایت Wikiloc:

● با استفاده از نم افزار Google Earth  ، یا با مراجعه به سایت Wikiloc می توانید به جستجو و دانلود مسیرهای مورد نظرتان بپردازید. (برای دیدن بهتر تصویر و خواندن نوشته های آن را ذخیره ومشاهده کنید.)

● برروی گزینه Downlaod  کلیک کنید. فرمت GPX  را تیک بزنید. و بنا به توضیحات بالا ،  گزینه مربوط به چگونگی دریافت فایل را انتخاب کنید. ( برای دیدن بهتر تصویر و خواندن نوشته های آن را ذخیره ومشاهده کنید.)

● برروی download کلیک کنید و محل ذخیره فایل را انتخاب کنید وفایل مسیر را Save  کنید.

****** 

انتقال اطلاعات مسیر به دستگاه GPS با استفاده از نرم افزار EasyGPS

● فایل با پسوند .gpx را باز کنید .

● نمایی از مسیر و محل های مشخص شده روی آن را در صفحه خواهید دید.

● می توانید با کلیک راست برروی Waypoint ها ، آنهایی که فکر می کنید نیاز ندارید را حذف کنید.

● با کابل مربوطه ، دستگاه GPS را به کامپیوتر متصل کنید. ( توصیه می کنم که قبل از انتقال اطلاعات دستگاه را reset کنید تا خالی باشد )

● گزینه

/ 4 نظر / 427 بازدید
ناصح

سلام تاریخچه جریان صعود قلم کوهنوردان را بخوانید و لطفن نظر خود را بنویسید. http://ghadamgahan.blogfa.com/

امیر یکتا

سلام محمد جان متن بسیار آموزنده بود به در د من یکی که خیلی خورد، منتهی وقتی برای دانلود برنامه ی GPSeasy رفتم فيلتر بود اگه راهي وجود داره تا برنامه رو به دست بيارم لطفا منو راهنمايي كن. ممنون

پیمان

وقتی بروی لینک دانلود در سایت Wikiloc کلیک می کنم برای دانلود از من username و pass می خواد ، که باید یه account درست کرد تا بتوان از این سایت چیزی رو دانلود کنی. من بعد این که فرم مربوط به ساخت account رو هم پر کردم یه لینک به ایمیلم ارسال شد ولی متاسفانه وقتی بروی اون لینک کلیک کردم بازم به error برخوردم