دریاچه ها و آبگیر های کوهستانی ایران – برکه کمانکوه

  

درمیان سلسله کوههای ایران ، دریاچه های کوهستانی بسیار مرتفع و دیدنی وجود دارند. اکثر قریب به اتفاق اینگونه دریاچه ها از طریق سرچشمه های زیر زمینی و یا ذوب برفهای سنگین زمستانه در بهار و برخی نیز توسط واریز آب جویباران و رودخانه های فرعی کوچک به وجود می آیند. از دریاچه های شناخته شده که بگذریم صدها برکه و آبگیربزرگ وکوچک فصلی ودائم در کوهستانهای ایران وجود دارند.

   در این سلسله گزارشهای که از این بعد در وبلاگم قرار خواهم داد سعی می کنم برخی از زیباترین دریاچه ها کوهستانی را به همراه عکس ، معرفی کنم و مسیر های دسترسی به آنها را شرح دهم. امیدوارم علاقمندان به طبیعت ضمن استفاده از این دریاچه ها ، به حفظ پاکیزگی ومحیط بکر آنها کمک بنمایند.

بخش اول : برکه کمانکوه

  برکه کمانکوه در جبهه شمالی قله های یخچال ، سرماهو ، کمانکوه قرار دارد. در قسمت شمالی این سه قله و در پای برفچال های عظیم آنها ، یک منطقه مسطح و کاسه مانندی وجود دارد که با آب شدن برفهای این برفچالها درفصل بهار و تابستان ، یک برکه زیبا به وسعت تقریبی 200متر مربع به وجود می آید.

 آب این برکه ، آبشخور حیوانات وحشی دره حفاظت شده منطقه وانگه رود می باشد. اما برای شرب مناسب نمی باشد.

در جهت شمالی این برکه ، آزاد کوه با شکوه تمام خود نمایی می کند . انعکاس تصویر آزاد کوه بر روی آب این دریاچه تصاویر زیبایی را خلق می کند.

 

در جهت جنوب نیز قله های بالای 4000 متری یخچال ، سرماهو و کمانکوه قرار دارد. گاهی اوقات مه غلیظی که از سمت دره های نسن ، ناحیه و کلاک بالا به سمت دریاچه بالا می آیند ، زیباییهای منطقه را دو چندان می سازند.  

مسیر دسترسی به برکه  از سمت دره وارنگه رود ؛

 از روستای وارنگه رود در کنار رودخانه ودر جهت شمال شرقی خارج شده و بعد از پیمایش کوتاهی در راه پاکوب دره به پل روی رودخانه می رسیم . از این پل به بعد مسیر پاکوب دره به ضلع شمالی رودخانه امتداد می یابد. دره وارنگه رود در فاصله کوتاهی بعد از پل رودخانه دارای اولین انشعاب به سوی شمال می باشد. بعد از عبور از مقابل اولین دره منشعب به سوی شمال به دومین دره جدا شده از دره وارنگه رود در امتداد شمال می رسیم ، درابتدای ورودی این دره ( شیر کمر ) تعدادی درخت و چند گوسفند سرای بزرگ واقع شده است . وارد دره شده و در جهت پاکوب آن رو به شمال ادامه مسیر می دهیم ، در ارتفاع انتهای دره به سمت شرق تغییر جهت داده بعد از پیمایش کوتاهی بر فراز دشت سوتک قرار می گیریم. کمپ محیط بانی دراین دشت واقع شده است . کنار محیط بانی آب مناسبی از چشمه بالا دست موجود می باشد

از این قسمت به بعد با ارتفاع گرفتن در جهت شمال شرقی  به یک گردنه می رسیم . ادامه مسیر پاکوب که به صورت کمر بر می باشد  ما را به گردنه سوتک می رساند . مسیر پاکوب سمت راست را ادامه می دهیم و قله سوتک کوچک ( سوتک خاکی ) را صعود می کنیم. مسیر با یک شیب ملایم به سمت شرق  ادامه پیدا می کند. کمی بعد در منطقه مسطح جبهه ی شمالی قله های سرماهو و کمانکوه و یخچال می باشیم. زیبایی و شکوه برکه ، همه ما را مسحور خود ساخته است.

فاصله زمانی از ابتدای دره تا برکه حدود 4 ساعت می باشد. بعد از یک شب مانی کنار دریاچه ،  صعود قله های خط الراس کمانکوه ، برنامه مان را تکمیل می سازد.

عکسها از محمد 

منابع : 

 1-  آشنایی با مسیر های صعود کمانکوه ، اکبر هاشمی نژاد ، فصلنامه کوه شماره 47

2-  آشنایی با دریاچه های کوهستانی ، کوهنوردی در ایران ، علی مقیم

/ 7 نظر / 362 بازدید
شاهین

می خواستم بگم خط آخر رو تیریپ علی مقیم اومدی ... دیدیم که انگار از کتاب همون نوشتی:)) شاد باشی پسر دلم برات تنگ شده بود:)

نوید

چقدر دلم واسه این دریاچه زیبا تنگ شده

امير

سلام من بالاخره به روز شدم. البته نه به خوبی شما یا حق

احمد

خیلی جالب بود لذت بردم . شاید برات جالب باشه غه عکس پانورامیک از اوریت دارم امیدوارم خوشت بیاد http://i6.tinypic.com/6ly8oxk.jpg

rabbani

سلام همنورد . دیروز از دره وارهنگرود و قله سوتک صعود کردیم واقعا زیبا بود

rabbani

سلام همنورد . دیروز از دره وارنگرود و قله سوتک صعود کردیم واقعا زیبا بود اگر مسیر صعود فایل gps به دریاچه خلنو را دارید برام ارسال نمایید ممنون میشم

حسام

سلام وممنون. کار زیبایی را شروع کرده اید. برکه های کوهستانی به واقع دیدنی هستند. یکی از این برکه ها که توفیق دیدنش امسال نصیب ما شد دریاچه لشگرک حصارچال بود. موفق باشید.