شاه پیل کوه- 3390 متر

 

 

قله پهن وگسترده شاه پیل کوه در سمت شمال غربی قله وروشت قرار دارد.بخش زیادی از  مسیرهای صعود به این قله ،‌ از داخل جنگل می گذرد و همین گذر از یک منطقه زیبای جنگلی و سپس رسیدن به اقلیم کوهستانی ،‌از زیباییهای صعود این قله می باشد.

در جاده کرج – چالوس ،‌ چند کیلو متر بعداز مرزن آباد ودر محل پل دوآب وارد منطقه شگفت انگیز ورویایی کجور مازندران می شویم. در یکی از مسیرهای فرعی سمت راست جاده ( به سمت جنوب ) وجایی که باپلاک (کندلوس 26 کیلومتر – دشت نظیر 5 کیلومتر) مشخص شده است ، وارد می شویم. بعد از پشت سرگذاشتن دشت نظیر و سما وارد روستای بزرگ فیروز آباد می شویم.

مسیر حرکت ما در سمت دره بالای روستا و در جهت جنوب غربی  می باشد. برای رسیدن به یال شمالی  زیر قله و محلی به نام  گیجاسب   می بایست به سمت غرب بالا برویم. از گیجاسب پاکوب مشخصی تا محل گوسفند سرا وجود دارد. کمی پایین تر از گوسفند سرا ،‌چشمه آب مناسبی قرار دارد.

حرکت ابرها بر روی یال جنگلی به همراه گوناگونی رنگهای درختان در این فصل پاییزی ، بسیار چشم نواز می باشند. پاییز از ارتفاعات بالاتر شروع شده و درحالی که برگ درختان پایین دست روستا هنوز سبز هستند ،‌رنگ برگهای جنگلهای بالادست به زیبایی به قرمز ،‌زرد و قهوه ای گراییده است.

از محل گوسفند سرا تا قله ،‌یال پرشیبی قرار دارد که بعد از حدود 2 ساعت به قله منتهی می گردد.

درمحل قله  زمین ،  هموارو گسترده می باشد. در سنگ چین بزرگی برای در امان ماند از باد ،  پناه می گیریم. در سمت جنوب شرق ،‌خط الراس صخره ای و طولانی را به سمت قله وروشت مشاهده می کنیم.

راه دسترسی دیگر به این قله ،‌ قبل از مرزن آباد ،‌روستای مجلار ،‌پنجک و آشیر می باشد. البته مسیر آشیرکه طولانی تر و بکر تر می باشد ، بعد از گیجاسب با مسیر فیروز آباد یکی می شود.

ازگیل جنگلی یا کنوس؟!

آلوچه جنگلی ، ترشیش هنوز زیر زبونمه!

گلهای زیبای پاییزی

رقص ابرها

سنگچین قله

سایراطلاعات زمانی و مکانی  مسیر وفایل GPS‌ آنرا می توانید از (اینجا) دریافت کنید.

گزارش این برنامه را در سایت موسسه فرهنگی – ورزشی هفتخوان البرز ( اینجا ) بخوانید.

عکسها از محمد- مهر ماه 90

/ 12 نظر / 344 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زارعی

این که عاشق طبیعت هستید خسلی عالی است اما خیلی خیلی خوب است که تجربه این همه شگفتی و لذت را در اختیار دیگران هم می گذارید. آخرین مطلب من در همین رابطه است و داشتم پیرامونش جستجویی می کردم که به اینجا رسیدم. سپاس

پیمان

سلام من بالاخره موفق شدم - فایل GPS مسیر رو دانلود کردم - خیلی ممنون که این فایل رو برای دانلود گذاشتین [لبخند]

محمد گائینی

یکی از زیباترین قله ها و جنگل هایی که رفتم بی نظیره اینجا و عکس هات عالی بود [گل]

مرتضی

سلام کردی خیلی خوبه تصاویر زیبایی رو هم انتخاب کردی موفق باشی

پرویز شجاعی

سلام محمد جان موبایل و تمامی شماره هایم را از دست دادم لطفا" شماره موبایلت را برایم اس ام اس کن ممنونم

هتل

آقا من به این موضوع خیلی علاقه مندم از کجا باید شروع کنم؟

دریا

از اینکه ما را با خودتان به کوهستان بردید سپاسگذارم خیلی زیبا بود

عباس بهرامی نیا

سلام آقای والی نژاد .. شاید بنده را با وبلاگ کوهنوردی و زندگی بشناسید که البته مدتی هست نمی نویسم ... سوالی داشتم : آیا میشه قله شاه پیل کوه را از مسیر دیگری مثلا روستای مجلر و پنجک در غرب این کوه صعود کرد .. من از روی گوگل ارث یک مسیر کشیدم اما به دلیل جنگلی بودن و مشخص نبودن صخره ای بودن یا نبودن زیر جنگل قابل اعتماد نیست ... اساسا شما چنین تجربه ای داشتید تا به حال؟ ...که مسیری جنگلی از گوگل ارث پیدا کنید و قابل اجرا باشه ؟ البته این مسیری که کشیدم را برایتان ایمیل میکنم تا مشاهده کنید. بسیار سپاسگزارم

عباس بهرامی نیا

ممنون و سپاس .