وروشت- 4025 متر

 

قله ی زیبای وروشت از قله های البرز مرکزی واقع در منطقه نور استان مازندران می باشد. در جاده چالوس بعد از سیاه بیشه وپشت سرگذاشتن  پل زنگوله (جاده یوش-بلده) دریکی از پیچهاجاده ای خاکی وپردست انداز وجود دارد که بعد از چند کیلومتر به روستای دل انگیز هریجان می رسد.

خانه های روستا به علت شیب کم زمین پراکنده می باشند.در قسمت شمال وشرق روستا ،دیواره های بلندو باشکوهی قراردارند که با کمی دقت می توانید متوجه وجود آبشار بلندی شوید که در چند پله از دیواره سرازیر می باشد.وجود مه که در اغلب اوقات در این منطقه وجود دارد منظره هایی رویایی و چشم نوازی  را خلق می کند.

به موازات این روستا و با فاصله یک یال ،‌ روستای ولی آباد قراردارد که می توان برای صعود به قله وروشت ، دره بالادست این روستا را نیز انتخاب کرد.

مسیر صعود ما از طریق دره خشکدر می باشد. طولی نمی کشدکه درمسیرپاکوب مناسبی به گوسفند سرایی می رسیم.

 

در گوسفند سرای  ،‌چوپانان خوش قلب و‌ مهربان کجوری  را در حال کره گیری دیدیم.بدین صورت که  ماست را در داخل تنه تراشیده شده درخت بزرگی ( به آن تلم می گویند)  آنقدر می کوبند که قطعات کره بر روی ماست جمع گردد.  دوغ را نیز از انتهای ظرف خارج می کنند. هنگام برگشت از دوغ وکره ای که برامون آماده کرده بودند خوردیم . جاتون خالی . من رو که حسابی گرفت !

 کمی بعد از گوسفند سرا وقبل از رسیدن به انتهای دره ،دیگر پاکوب مشخص برای صعود قله وجود ندارد. ما برای صعود یک یال صخره ای انتهای دره را انتخاب می کنیم تا به گردنه وبرروی خط الراس  برسیم.

برروی قله و در سمت شمالمان دره کجور قرار دارد. قله شاه پیل کوه با قله وسیع و صافی که دارد در سمت شمال غربی خود نمایی می کند.خط الراس وروشت به شاه پیل کوه را صخره های بزرگی پوشانده اند که عبور را بسیار دشوار می نمایاند.

از خستگی و کم خوابی شب قبل ،‌همگی به خوابی لذت بخش بر روی قله فرومی رویم. .حتی سنگ های ریز و درشت زیر بدنمان و وجود باد و آفتاب ف مانع از لذت بردنمان از این قیلوله نمی شود.

 تصویری از دوستان را در قاب فلزی پلاک قله ثبت می کنیم و با قلبی سرشار از حس پاک کوهستان به پایین سرازیر می شویم.

 نکات مهم:

1-     با توجه به اینکه این منطقه جزو مناطق حفاظت شده می باشد می بایست پیش از صعود قله با محیط بانی هریجان ، هماهنگی های لازم را انجام دهید.

2-     وجود مه از ویژگی های این منطقه می باشد. بنابراین استفاده از GPS کمک فراوانی به شما جهت گم نکردن راه می کند.

3-     اطلاعات GPS مسیر (‌شامل کل مسیر ونقاط دسترسی به آب ،‌گوسفند سرا ،‌ قله )‌را می توانید از سایت Wikiloc‌و از اینجا دریافت کنید.

4-     در مورد سایت خوب و مفید Wikiloc به عنوان مرجع مسیرهای ثبت شده توسط کاربران GPS در سراسر دنیا می توانید از اینجا ،‌اطلاعات خوبی دریافت کنید.

/ 8 نظر / 154 بازدید
فواد

سلام محمد جان ... وروشت رو خیلی دوست دارم صعود کنم ....فکر می کردم راه صعودش همون گردنه ای باشه که از پل زنگوله به سمت یوش و بلده میره ... کدوم راه نزدیک تره |؟

بشارتی

مثل همیشه عالی شاد و خوش باشی همیشه به سفر و کوه و طبیعت...

یاسر موسوی

با سلام خدمت شما دوست عزیز. اینجانب در راستای معرفی روستای بردخیمه به شما پیشنهاد همکاری میدهم.

محمد گائینی

درووود عالی بود عکس های این پست حرف نداشت هریجان با او صخره های بلند و آبشار دیدنی و روستاییان باصفا... دلم خواست رفیق

موسوی

با سلام خدمت شما دوست عزیز اینجانب در راستای معرفی روستای بردخیمه به شما پیشنهاد همکاری میدهم

شادی گنجی

سلام دست مریزاد. از عکس ها و گزارشتون لذت بردم.