دوچرخه سواری کوهستان( کندلوس ، کجور - رویان) بخش نخست

کجور منطقه ای شگفت انگیزوزیبا از استان مازندران می باشد که درآن طبیعت وتاریخ به هم گره خورده اند. منطقه ای کوهستانی و جنگلی که پراکندگی روستاهای آن به مانند منطقه طالقان البرز و الموت قزوین می باشد.این منطقه ازسمت غرب وشرق به دره های جاده چالوس و هرازوازشمال به نور ونوشهروازجنوب به بلده محدود می باشد.

برای رسیدن به منطقه کجور، درجاده کرج چالوس ،  حدود 7 کیلومتربعد از مرزن آباد به جاده ای فرعی درسمت راست می رسیم که جهت غربی شرقی دارد. یادتان باشد که وارد آزاد راه نشوید و همان جاده قدیم رو ادامه دهیم چون آزاد راه خروجی به سمت کجور ندارد.

ساعت 10:30 روز پنج شنبه 12 اردیبهشت ماه است که به ابتدای مسیرحرکتمان در خروجی جاده کجور درمحلی به نام دوآب می رسیم. هوای خنک ونیمه ابری بهاری ، اشتیاقمان را برای شروع رکاب زدن دوچندان ساخته است. دوچرخه ها رو از روی باربند ماشین آقای رستمی پایین می آوریم و چرخهای جلو را جا می اندازیم. به بچه ها پوشیدن کلاه ایمنی و استفاده نکردن از هدفون رو یادآوری می کنم.

ابتدای مسیرشیب ملایمی دارد اما رفته رفته برشیب مسیرهم افزوده می شود. طبق برآوردی که از بررسی مسیر درGoogle map و Google earth‌داشتم وکروکی آن را به شرح زیر آماده کرده بودم ، برای روز اول تا کندلوس مسیری حدود 42 کیلومتر و با افزایش ارتفاعی حدود 1150 متر( بدون درنظرگرفتن بده بستان های جاده ) پیش بینی کرده بودم که با مقایسه با اطلاعات GPS‌ بعد از برنامه،‌ هم خوانی خوبی داشت.

(دریافت کروکی ازاینجا )

وجود تپه هایی با خاک سفید رنگ همراه با  درختان جنگی از همان ابتدای مسیرجلب توجه می کند.پیچهای تند وپرشیب جاده که از میان دیواره های خاکی بلند راه خود را بازمی کردند از قسمتهای سخت مسیرهستندکه تورا به چالش می طلبند. پیش از رسیدن به دوراهی دشت نظیر ،دیدن ‌فعالیت ماشینهای معدن در آن سمت دره که بی رحمانه به جان کوه افتاده بودند ، ناراحت کننده بود. این هم شاید از تلخی های  دوچرخه سواری باشد که درکنار لذت های فراوانی که از طبیعت می بری ،‌تخریب ها را هم می توانی به چشم  ببینی!

به هرحال به دوراهی دشت بی نظیر نظیر! می رسیم که روستای فیروز آباد آن یکی از مسیرهای صعود قله شاه پیل کوه می باشد. (خواندن گزارش آن از اینجا)‌ همچنین یک روستای کوهستانی بسیار زیبا وبکر به نام کی کوه هم در این مسیر فرعی دشت نظیر وجود دارد که می تواند به عنوان مسیرصعود قله وروشت از جبهه شمالی از آن گذر کرد.

حدود 7 کیلومترجلوتر ازکنارجاده ای فرعی وپرپیچ خم می گذریم که به سمت روستاهای دلسم (Delasm)و ویسر ،‌ ارتفاع می گیرد. همان گونه که درگزارشها خوانده بودم این مسیر، بعد از ویسر وارد جنگلهای نوشهر می گردد و می توان از طریق آن به برکه فراخین ودرنهایت به نوشهر رسید. البته من ازروی نقشه های Google earth  نتوانستم مسیری جنگلی را به طور پیوسته تشخیص دهم وبرای عبورازاین مسیرحتما به راهنما یا فایل GPS‌نیاز می باشد.( کسی ازجوان مردها می تونه کمکی کنه؟)

کمی جلوتر به دوراهی مسیرکجور-کندلوس می رسیم. جاده کندلوس درسمت راست با شیبی زیاد قراردارد. از این قسمت تا چند کیلومتربالاتر ، سربالایی های سختی قراردارند. البته از ده کیلومتری مانده به کندلوس جاده،  شیب ملایمی پیدا می کند.

به نظرمن تفاوت دوچرخه سواری کوهستان با کوهنوردی در این می باشد که آستانه فعالیت بدن دردوچرخه سواری کوهستان ودرسربالایی ها خیلی جاها به آستانه بی هوازی نزدیک می شه وازاین رو این رشته نیازمند آمادگی جسمی بالایی می باشد. تعریق و از دست رفتن املاح بدن به همراه کاسته شدن از ذخایرقندی بدن ،‌ به شدت احساس می شود وازاین رو نوشیدن مداوم  نوشیدنی های قندی نمکی با غلظت های مناسب ( 4تا 8 درصد قند و یکهزارم درصد نمک) بهترین کار برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی و خستگی می باشد.

چشم انداز روستاهای عبوری بسیار زیبا می باشند. از کینج ،‌ کیاکالا وخوشال می گذریم. قبل از کندلوس درسمت راست ، دره روستای زانوس با ابهتی وصف نشدنی ، قراردارد که وسوسه مان می کند تا در یک برنامه کوهنوردی درآینده این مسیرراانتخاب بکنیم. پیش از وارد شدن به روستای کندلوس ،‌چشمه ای زیبا وجود دارد که متاسفانه ساخت وسازهای خارج از ضابطه ای دربالادست این چشمه ،‌چشم انداز وکیفیت آب آن را تخریب ونابود کرده است و از زیبایی های گذشته که درسالهای قبل به خاطردارم دیگر کمترنشانی به جای مانده است.

ابتدای ورودی روستا ی کندلوس مسیرسمت راست را انتخاب می کنیم .این جاده به طول 2 کیلومتر از بالای روستا دور می زند و مستقیم به مجموعه فرهنگی وموزه کندلوس می رسد.

حدود ساعت 5 عصر به موزه می رسیم.( ارتفاع 2135 متر) اشتیاقی زیادی داریم تا قبل از تاریکی چرخی توی روستا بزنیم اما گرسنگی امان نمی دهد. بعد از خوردن نهار ،‌به داخل روستا می رویم. درقسمت بعدی از کندلوس وزیباییهای آن خواهم نوشت.

 اطلاعات GPS‌روز نخست را ازاینجا می توانید دریافت کنید.

مسافت طی شده  روزاول : 43کیلومتر

ارتفاع گرفته شده : 1374 متر

ارتفاع کاهش یافته :107متر

/ 5 نظر / 148 بازدید
مجید رحیم دادی

محمد جان امیدوارم همیشه تو زندگیت موفق باشی این برنامه اینقدر خوب و زیبا بود که جزو بهترین خاطرات زندگیم شد بازم منتظر برنامه ات هستم از جمله برنامه الموت-[ماچ]رودسر برای خودت و خانواده نازنینت آرزوی سلامتی و سربلندی دارم

محمد گائینی

ای جانم یاد برنامه تهران شمال سال گذشته افتادم این منطقه فوق العاده است اون هم با دوچرخه عالی بود

احسان

سلام آقاي والي نژاد برنامه زيبايي رو اجرا كرديد،خداقوت من وهمسرم بعداز چندسالي كوه وسنگ حالا به دوچرخه سواري علاقه مندشديم،خوشحال ميشم با گروه شما آشناشيم،اگر قابل ميدونيد راهنمايي بفرماييد.

ممسادق

درود منطقه ی کجور را خیلی دوست دارم تشکر از گزارش قشنگتون ای کاش ما هم قسمت بشه بریم اونطرفا را رکاب بزنیم. همیشه به رکاب

علیرضا قاسمی پناه

سلام آقای والی نژاد ما که از برنامه خیلی لذت بردیم امیدواریم دوباره در برنامه ها با هم باشیم. به امید سلامتی ودیدار مجدد شما .