روستای پیرجه و یک مسیر جدید برای صعود شاه پیل کوه

مسیر های صعود قله شاه پیل کوه 3390 متر، مسیرهای جنگلی وزیبایی هستند که آغاز آنها از روستاهای جداگانه ای  می باشند:

1-     روستای فیروز آباد در منطقه کجور مازندران که گزارش آن را قبلا در این جا نوشته ام.

2-     روستای آشیر واقع در بخش مرزن آباد مازندران

3-     روستای پیرجه ( Pey-Rajeh) واقع در بخش مرزن آباد مازندران

این بار ،‌ما مسیر روستای پیرجه را انتخاب کردیم. درجاده کرج – چالوس بعد از سیاه بیشه و هزار چم و نرسیده به مرزن آباد وارد جاده ای فرعی در سمت راست که با تابلوی مجلار(Mej-lar) مشخص شده است می شویم. مجلار روستایی است درکنار جاده که با رسیدن به یک دوراهی ،‌راه خاکی سمت راست را پیش می گیریم. راه سمت چپ ،‌جاده ایست آسفالته که به روستاهای پنجک و آشیر می روند.

به زودی خودرا درمیان جنگلی زیبا می یابیم. جاده پرپیچ وخم ما را بعد از حدود 6 کیلومتر به روستای پیرجه می رساند. قبل از پیرجه روستای تازه ساختی به نام هجرت وجود دارد که تعدادی ازاهالی پیرجه بعد از زلزله سال 83 ،‌ خانه های جدید خودشان را در آن محل ساخته اند.

 هوا  خنک ، ابری و کمی  مه آلودمی باشد . زمین ودرختان از باران دیشب خیس می باشندو همه چیز برای شروع دوباره یک باران زیبای پاییزی فراهم می باشد.  

قصدمان با توجه به زمان کمی که داریم  رسیدن به گوسفندسرای زیر یال پرشیب  قبل از شاه پیل کوه می باشد. بعد از گذشتن از یک شیب تند چمنی بالای روستا ، و پس از حدود یکساعت پیمایش جنگل برروی یال به  محلی به نام زمین می رسیم. از اینجا به بعد مسیری پاکوب دیگری دیده می شود که به روستای آشیر می رسد. از زمین تا محلی دیگری به نام گیجاسب را در مسیری مالرو پشت سر می گذاریم. ‌شاید اسبها در این محل درتشخیص راه صحیح گیج می شوند که چنین نامی را برای آن انتخاب کرده اند. مسیر صعود قله شاه پیل کوه از فیروز آباد در اینجا با دومسیر قبلی یکی می شوند. مختصات جغرافیایی محل های گفته شده ومسیرثبت شده توسط GPSدر فایل مسیر در این جا قابل دسترسی می باشند.

ازگیجاسب که کمی بالاتر می رویم از پوشش درختان جنگلی کاسته می شود. به گونه ای که در نزدیک گوسفند سرا ، تنها درخچه های زرشک دیده می شوند. درمحل گوسفند سرا آتشی گرم ودلپذیری درست می کنیم و لباسهای خیسمان را خشک می کنیم و بعد از استراحتی به سمت پایین برمی گردیم.

عکسهای این برنامه:

روستای پیرجه و چه لذتی داره نشستن روی بالکن های خانه های روستا و دیدن کوههای جنگلی روبرو

 

محلی به نام زمین

دست نقاش طبیعت ، تابلوهای زیبایی را در پیش چشمانمان خلق کرده است.

مه ،‌باران ،‌سکوت ،‌ خلسه و جنگل . هرکدام از اینها شرابهای نابی هستندکه می توانند تو را ساعتها مست و مدهوش خود کنند.

زرشک های باران خورده وترشی که می شه شربت بسیار خوب و خوشمزه ای از آن درست کرد.

گوسفند سرا

درحال تدارک آتش

 

نفرات برنامه: آقایان مومن کیایی ،‌برازنده ،‌ اکبری  و والی نژاد

/ 14 نظر / 602 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کلماتی از یک کوهنورد

سلام هفتمین سالگرد تاسیس وبم با قالبی جدید اومدم ولی به دلیل خبری مهم فعلن به مناسبت سالگرد مطلبی نگذاشتم بعد از عاشورا مطلب رو میگذارم امیدها از یافتن مهدی عمیدی رنگ باخت خبرگزاری فارس: با انتشار بیانیه خانواده کوهنورد برجسته خراسانی، امیدها از یافتن مهدی عمیدی؛ ملقب به پلنگ برفی خراسان رنگ باخت

هزاری

درود وسپاس تصاویر زیبا بود

محمد گائینی

درووود بر محمد عزیز این مسیر یکی از زیباترین مسیرهایی بوده که تا حالا رفتم به خصوص اون لحظه ای که از جنگل انبوه خارج میشی و قله رو روبروت می بینی تندرست باشی محمد جان

حالا

سلام آقای والی نژاد وبلاگ جالبی دارین چندباری سر زدم اسم اصلی این کوه پله کوهه-pele چون سطح این قله فاقد درخته به این نام خونده میشه(زبان بومی)

ديدار

واااااااااااي خدا محشر بود[دست][گل] مرسي

....

سلام .. من پدر و مادر من اهل این روستای زیبا هستند .. واقعا از اینکه این روستا مورد توجه شما قرار گرفته خوشحالم ..

متین

چرا عکسا رو نشون نمیده! سفرنامه بدون عکس حال نمیده که یه فکری به حال وبلاگتون بکنید

hani

kash mishod hamsafr sham bahatun bozogtarin lezate vaghean negah kardan be in tabiate bekr

رضا

سلام . سالها پيش در اين روستا معلم بودم و خاطرات خوبي از آنجا و اهالي با صفايش دارم . قله شاه پيل كوه را هم بارها صعود كردم . از عكسهاي زيباي وبلاگتان لذت بردم .برايم تجديد خاطره بود .

همنورد

بسیار زیبا