البرز مرکزی – قله 3690 متری کاسونک

 

قله زیبای کاسونک واقع در البرز مرکزی وناحیه رودبار قصران از قله های مجاور دشت زیبای لار می باشد. بهترین مسیر دستیابی به آن از طریق ده گرمابدر ،‌آخرین آبادی جاده فشم می باشد.

هم اکنون جاده ای خاکی و پهن ،‌ده گرمابدر را از طریق گردنه خاتون بارگاه ‌( یونزار)‌به دشت لار متصل می کند که در این فصل وجود بهمنهای ریخته شده بر روی آن ،‌مسیر را مسدود ساخته است.

قله کاسونک در شمال  از طریق گردنه خاتون بارگاه ‌( یونزار) به قله های خاتون بارگاه و خرسنگ متصل می گردد. مسیر صعود قله هم از طریق همین یال شمالی می باشد.

1-      فایل GPS مسیر صعود واطلاعات آن را می توانید از سایت Wikiloc‌و از اینجا دریافت کنید.

 

2-     در نزدیکی های قله ،‌فسیلهای سالم فراوانی از موجودات دریایی دیده می شدند که بسیار جالب توجه بود. از نکات قابل توجه و جالب این برنامه ، روبرو شدن با انبوهی از فسیل های آمونیت  در ارتفاع ٣٢٠٠ متر بود . پیدایش آمونیت ها در اواخر دوره سیلورین و اوایل دونین ( 400 میلیون سال پیش ) صورت گرفت . این جانوران همزمان با دایناسورها، در حدود 65 میلیون سال پیش منقرض شدند . فسیل های آمونیت در این منطقه ، یادگارهای گذر البرز از دوره ی کرتاسه است . این عکس ، کامل ترین آمونیتی بود که در نزدیکی قله ی کاسونک پیدا کردیم...( از وبلاگ آقای نصیری )

 

3-     وجود جاده خاکی عریض بعد از روستای گرمابدر که درنهایت به سمت دشت لار سرازیر می شود ،‌ برام بسیار سوال برانگیز و تاسف بار بوداز آنجا که متاسفانه با فراهم شدن هر راه دسترسی وهجوم مردم ،‌طبیعت منطقه بسیار آسیب می بیند . همانطور که در زمان صعود مان ،‌غرشهای نابهنجار موتور کراس سوارها ،‌سکوت منطقه را از بین برده بود. دلم برای آن چند کبک نازنینی  می سوزد که صبح در راه دیده بودیم و حالا با این صداهای وحشتناک تا مدتها درون لانه هایشان کز می کنند.

 

 

/ 3 نظر / 91 بازدید
غزال کوهستان

سلام مرسی آقا محمد عزیز از گزارش خوبتون. این برنامه درکنار دوستان خیلی خوش گذشت و جای همه ی اونهایی که نبودند خالی بود. با آرزوی بهترینها برای شما درکنار همسر گلتون طاهره عزیز شادزی

مصطفی ا

محمد جون این چیزایی که نوشتی حسابی دلم رو سوزوند، این بار که رفتی جایی حتما یادی هم از من بکن. به امید صعود به قله های بلندتر در زندگی